Prodaja slika – Kubizam je veoma traženi pravac među ljubiteljima umetnosti.
Dela geometrijske forme oduvek su privlačila pažnju. Ona su, zaista, neverovatni ukrasni detalj koji unosi svežinu u svaki prostor. Ujedno, svojom zamršenom „prirodom“ pozivaju nas da ih iznova istražimo.
Iako je geometrija prisutna još u islamskoj umetnosti nastaloj pre više stotina godina, tek je početkom 20. veka doživela pravi procvat. Zbog toga vam u ovom blogu otkrivamo šta donosi prodaja slika – Kubizam.
Šta karakteriše kubizam?
Baš kao što prodaja slika apstraktne umetnosti nalazi elemente u impresionističkim delima, tako je i razvoj kubizma pokrenuo Pol Sezan. Naime, čuveni francuski slikar je naglašavao da se čitava realnost sastoji od kocke, kugle i valjka. Odnosno, da se svaki prizor može razdvojiti na ove geometrijske oblike i pomoću njih naslikati.
Ipak, zvaničnim pokretačem kubizma, kao i glavnim predstavnicima, smatraju se španski slikar Pablo Pikaso i francuski slikar Žorž Brak. Pravac je dobio ime po podsmešljivom opisu kritičara za jednu Brakovu sliku koju su nazvali „Kubusčići“. Što je, zapravo, izvedeno od latinske reči „kubus“ koja u prevodu znači kocka.
Ono što je karakteristično za kubizam jeste da se tačan početak ne može odrediti, jer ne postoji nijedan manifest. Već je nastao spontano, tokom zajedničkih studija Pikasa i Braka u Parizu, a kao želja da se stvori novi vid izražavanja u slikarstvu. Tačnije, da se umesto spoljašnjih karakteristika predmeta veća pažnja posveti njihovoj unutrašnjoj strukturi.
Napuštajući klasičnu perspektivu iz jedne tačke, umetnici su sada predmet posmatrali iz više uglova odjednom. Zato su na platno prenosili ne samo ono što vide, već i što znaju o predmetu. Istovremeno, Pikaso je uveo više izvora svetla za svaki predmet u slici. Što kubizam čini dodatno kompleksnim i slojevitim.
Novi korak u ovom pravcu nastao je upotrebnom drugih, neslikarskih, sredstava. Tako su se, uz poteze kičice, na platnu našli novinska hartija, komadi tapeta, drveta, tekstila… Ova nova tehnika kolaža uticala je na razvoj sintetičkog kubizma 1912. godine.
Najpoznatija slika kubističke umetnosti
Kada se pomene prodaja slika – Kubizam mnogima je prva asocijacija Pikasova „Gernika“. Veličanstvena slika impozantnih dimenzija (dužine 3,5 metra i 7,8 metara širine) nikog ne ostavlja ravnodušnim.
Pomoću 3 boje, sive, bele i crne, umetnik je kroz geometrijsku formu prikazao agoniju ljudi izazvanu Španskim građanskim ratom, ali i crne slutnje zbog Drugog svetskog rata čiji je početak lebdeo u vazduhu.
„Gernika“ obiluje simobolima. Pored bika i konja, koji su važni elementi španske kulture, tu je žena sa svetiljkom koja podseća na Kip slobode. Zatim, majka sa mrtvim detetom kojom Pikaso aludira na Pijetu. Dok je ruka mrtvog borca koji drži slomljeni mač simbol herojskog otpora ratu. Ovakva savršena kompozicija, zapravo, predstavlja svojevrsni poziv na mir. Te ne čudi što je obeležila ne samo kubizam, već čitavo anti-ratno slikarstvo u istoriji.
Prodaja slika – Kubizam u Srbiji
Najpoznatiji savremeni srpski slikari koji su kod nas doneli kubizam jesu Sava Šumanović i Stojan Aralica.
Pod uticajem učitelja Andrea Lota, Šumanović se zainteresovao za kubizam. Te su 20-ih godina u Srbiji svetlo dana ugledale nestvarne slike sa elementima novog pravca. Svoju titulu najreprezentativnijeg predstavnika kubizma Šumanović drži do današnjih dana.
Andre Lot je uticao i na Aralicu. Za razliku od Šumanovića, ovaj slikar je razvio umereni kubizam bogat koloritom.
Poznata dela kubističkog pravca možete pronaći u galeriji Draco. Više od 30 godina postojanja pretvorili su je u zasebni identitet koji je prepoznatljiv po saradnji sa vodećim umetničkim imenima ne samo sa naših prostora, već svetskih razmera.
Iako je prodaja umetničkih slika glavna delatnost, galerija Draco vrši i procenu i otkup slika. Stoga, možete da potražite savet stručnog tima pre nego što odlučite da obogatite svoju kolekciju novim delom.