Anestezija u stomatologiji

0
1044
Anestezija u stomatologiji

Anestezija u stomatologiji ima zadatak da olakša izvođenje stomatoloških intervencija.

Bol prilikom popravke zuba glavni je razlog zbog kog se javlja strah od zubara. S obzirom da odlaganje posete nije nimalo preporučljivo, jer mogu nastati brojni, čak veoma ozbiljni zdravstveni problemi zbog zuba, nauka je tokom godina razvila niz metoda koje čine svaku intervenciju prijatnom za pacijenta. Jedna od najstarijih jeste anestezija u stomatologiji. Pojavila se još u 18. veku zahvaljujući Horacu Wellsu i do današnjih dana ostala je osnovni metod uklanjanja bola.

Primenjuje se kako lokalna, tako i opšta anestezija, kao i sedacija u stomatologiji. Ipak, najširu upotrebu imaju lokalni anestetici. Za razliku od opšte oni privremeno blokiraju prenos nadražaja u perifernim nervima na mestu primene. Na taj način dovode do potpune utrnulosti i gubitka osećaja bola u području gde se izvodi stomatološka procedura.

Vrste lokalne anestezije

Infiltraciona pleksus anestezija prestavlja analgeziju manje površine, tj. jedan do 2 zuba. Koristi se u gornjoj vilici, jer zbog gustine kostiju ne deluje dobro na donjoj.

Sprovodna (blok) anestezija je analgezija celog dela, odnosno jedne strane vilice. Obično se primenjuje na donjoj vilici.

Anestezija u stomatologijiIntraligamentarna anestezija je namenjena za malo polje rada, tačnije samo za jedan zub.

Kao anestetici u stomatologiji se najčešće koriste Lidokain, Mepivakaine, Prilockaine i Bupivikaine. Svi oni se pomoću igle i šprica uvode kroz desni ili obraz u usta pacijenta. Treba napomenuti da anestetici dolaze u 2 oblika – sa ili bez epinefrina (adrenalina). Epinefrin je vazokonstriktor koji sužava krvne sudove, čime pomaže da efekat anestezije traje duže.

Posebnu grupu čini lokalna anestezija u vidu gela, spreja i tečnosti koja se koristi kod intervencija na mekim tkivima i za vađenje rasklaćenih mlečnih zuba.

Prednosti lokalne anestezije

Lokalna anestezija u stomatologiji je jednostavan način eleminisanja bola. Implementira se lako, a deluje veoma brzo. Zavisno od vrste anestetika i tehnike primene može da deluje od 30 minuta pa do 6 sati tako da se nesmetano mogu izvesti i najkomleksniji zahvati.

S obzirom da nije štetna anestezija u stomatologiji je preporučljiva naročito osetljivim i starim osobama. Može se primenjivati i kod pacijenata koji boluju od šećerne bolesti, arterijske hipertenzije ili imaju ugrađeni pejsmejker. Uz nju se mogu rešavati i problemi sa zubima u trudnoći, jer ne dolazi do plodove vode.

Negativni efekti lokalne anestezije veoma su retki i ogledaju se u vidu trnjenja van tretiranog područja što za posledicu ima opuštanje te strane usne. Prestankom delovanja nestaju i ovi efekti. U pojedinim situacijama kod anestezija sa epinefrinom adrenalin može da dovede do bržeg lupanja srca, ali ono traje samo minut ili dva.

Kada se primenjuje anestezija u stomatologiji?

Primena lokalne anestezije moguća je kod svakog zahvata, ali je za pojedine obavezna, pre svega kod vađenja zuba ili korena. Takođe, bez nje se ne mogu ugraditi ni zubni implanti, a savetuje se upotreba i kod popravke velikih kvarova.

Za karijes manjih dimenzija, kao i kod zuba kojima je prethodno izvađen koren anestezija nije potrebna.

Anestezija u stomatologijiNemojte da dozvolite da strah od bola naruši lepotu vašeg osmeha, već na vreme posetite stomatološku ordinaciju Bodent. Vrhunski tim eminentnih stomatologa, višegodišnje iskustvo i primena najsavremenijih metoda lečenja rešiće svaki problem, potpuno bezbolno.