Pogrebni običaji oslikavaju verovanja, pa i kulturu jednog naroda. Ujedno, predstavljaju izraz poštovanja prema preminulima i brigu za njihov zagrobni život.
I dok su se pojedini običaji tokom istorije menjali drugi su ostajali tako da se mogu sresti i danas u pojedinim krajevima sveta. Upravo je novac za preminule jedan od njih. Zbog toga vam otkrivamo neobične činjenice o ovoj pogrebnoj tradiciji.
Kada je počela tradicija kovanog novca na sahranama?
Tradicija kovanog novca na sahranama javila se još pre Nove ere. Pogrebni običaji starih Egipćana imali su za cilj da obezbede preminulom isto blagostanje kakvo je imao za života na zemlji. Tako su sahrane obuhvatale mnoge predmete važne pokojniku, dok su novčići stavljani preko očiju kako bi sprečili da vidi zlo u zagrobnom životu. Takođe, služili su kao pokazatelj bogatstva porodice.
U Drevnoj Grčkoj novac je stavljan u usta preminulog. Naime, Stari Grci su obožavali svoja božanstva. Ova svemoćna bića bila su odgovorna ne samo za zemlju, već i za zagrobni život, te su verovali da bi uznemirenje bogova donelo uništenje ljudi. Zato su se trudili da udostoje svim željama bogova i boginja kako bi ih učinili srećnim. Ovakvo uverenje je i dovelo do tradicije kovanog novca na sahranama.
Haronov obol, kako se naziva pogrebni novac kod Grka, bio je namenjen za plaćanje skelara Harona, koji je prevozio duše preko reke koja je delila svet živih od sveta mrtvih. Obol je označavao jedan od osnovnih apoena starogrčkog novca koji je vredeo jedne šestine drahme. Ukoliko preminuli ne bi imao da plati njegova duša bila je osuđena da luta stotinama, pa i hiljadama godina, pre nego što joj bude dozvoljeno da ode u podzemni svet.
Pored grčke i tradicija sahranjivanja kod starih Rimljana beleži običaj stavljanja novca preminulom. Pri čemu su za to korišćene bronzane i bakarne kovanice. Dok je u Zapadnoj Evropi kovani novac na sahranama bio prisutan u kulturi Kelta i među germanskim narodima od kasne antike, pa do perioda rano hrišćanske ere.
Tradicija kovanog novca na grobovima
Kovani novac danas se retko koristi za sahrane. Međutim, sreće se često na nadgrobnim spomenicima posebno vojnika i veterana u Americi. Predstavlja, pre svega, iskazivanje poštovanja i časti prema onima koji su se služili zemlji. Istovremeno čini svojevrsni vid komunikacije kako bi porodici preminulog dao do znanja da je neko posetio njihovog voljenog. Pri čemu različiti apoeni novca donose različitu poruku.
Ostavljeni peni na nadgrobnom spomeniku znači da je neko posetio grob. Nikl govori da je posetilac služio zajedno sa preminulim u istoj vojnoj jedinici. Novčić od deset centi ukazuje da su posetilac i preminuli služili zajedno u nekom trenutku, dok kovanicu od 25 centi ostavlja na spomenik osoba koja je bila sa preminulim u trenutku njegove smrti.
Pogrebno preduzeće Drnda International ima višedecenijsko isksutvo u organizovanju sahrana, uključujući i prevoz preminulih iz inostranstva. Naš tim vam stoji na raspolaganju 24 časa, 7 dana u nedelji.