Izgubljeni grobovi vladara oduvek su privlačili pažnju. Jedan od njih je i Kleopatrin.
Vekovima su stručnjaci tragali za Kleopatrinim grobom. Postoje brojne teorije o tome gde je poslednja egipatska kraljica sahranjena, tako da arheolozi nastavljaju da traže njen mauzolej. Da li se ostvarila želja da bude sahranjena pored svoje velike ljubavi Antonija? Da li je Kleopatrina izgubljena grobnica zapravo grobnica Antonija i Kleopatre? Samo su neka od pitanja koja čekaju da budu otkrivena.
Ko je bila Kleopatra?
Kleopаtrа VII Filopаtor bilа je krаljicа helenističkog Egiptа iz dinаstije Ptolemeidа. Došla je na vlast sa samo 18 godina, nakon smrti svog oca, Ptolomeja XII Auleta, 51. godine pre Nove Ere.
Prema egipatskim običajima tog doba kraljica je mogla da vlada jedino uz suvladara, te se veruje da se Kleopatra udala za svog brata, dvanaestogodišnjeg Ptolemeja XIII.
Iako su u narednim godinama Egipat pogodili veliki problemi, uključujući nezdravu ekonomiju, poplave i glad stanovništva, Kleopatra je nastojala da državi vrati stari sjaj. Ipak, ono po čemu je ostala u istoriji poznata jeste njena nesvakidašnja lepota i neverovatna moć zavođenja. Nakon Cezara, njeno srce osvojio je Marko Antonije. Međutim, ovu ljubav obeležio je tragični kraj.
Nakon bitke na zapadnoj obali Grčke, 31. godine pre Nove ere, u kojoj su vojne snage Kleopatre i Antonija doživele silovit poreza od strane Oktavijana, rimskog vojskovođu sačekala je vest da je njegova voljena umrla. Neznajući da je u pitanju lažno obaveštenje Marko Antonije je izvršio samoubistvo.
Po saznanju o smrti ljubavnika, Kleoptra je okončala svoj život tako što je dopustila da je egipatska kobra, veoma otrovna zmija, ujede za ruku. Time je, prema verovanju, osigurala svoju besmrtnost.
Kraj Kleopatrine vladavine označavao je pad egipatskog carstva koje je postalo rimska pokrajina, ali i početak legende o velikoj ljubavi. Jedan od najintrigantnijih delova ove priče jeste lokacija mesta gde počivaju Antonije i Kleopatra, te se danas opravdano svrstava u najmisterioznije grobnice na svetu.
Mitovi i činjenice vezane za Kleopatrin grob
Jedna od najvećih prepreka za istoričare i arheologe koji traže Kleopatrin grob jeste nepostojanost istorijskih činjenica. Na primer, prema podacima stoji da je umrla u Aleksandriji, ali se ne zna tačno da li je u to vreme bila u svojoj odaji ili u grobnici.
Naime, postoje navodi da je Kleopatra još za svog života naložila da se za nju i Marka sagradi zajednička grobnica. Ovo impozantno zdanje nalazilo se pored palate u Aleksandriji. Priču dodatno potkrepljuju podaci istoričara Svetonija i Plutarha prema kojima je rimski vođa Oktavijan dozvolio zajedničku sahranu Kleopatre i Antonija nakon što ih je pobedio.
Nažalost, deo grada za koji se vezuje grobnica potopljen je posle zemljotresa u 4. veku. U kasnijim vekovima sprovedena su podvodna iskopavanja koja su otkrila elemente koji odgovaraju opisima usklađenim sa prikazima grobnice, ali ne i samoj legendi.
Da li se Kleopatrin grob nalazi na lokaciji Taposiris Magna?
Glavni konkurent aleksandrijskoj teoriji je mesto ptolemejskih ruševina u Taposiris Magni. U ruševinama ovog drevnog grada, koji se nalazi 50 km zapadno od Aleksandrije, otkriven je veliki hram posvećen staroegipatskoj boginji Izidi.
S obzirom da je Kleopatra isticala da je ona reinkarnacija Izide u ljudskom obliku, istoričari su započeli iskopavanja kako bi potvrdili navode o grobu. U nekropoli koja je ležala netaknuta 2000 godina pronađene su 2 mumije. Ostaci sugerišu da su sahranjene osobe iz visokoga egipatskog staleža koje su živele u vreme Kleopatre, dok je rendgensko skeniranje potvrdilo da je reč o muškarcu i ženi.
Na mestu gde je oltar hrama otkriveno je 200 novčića sa Kleopatrinim imenom i likom, što je dodatno podstaklo priču da je velika egipatska vladarka sahranjena na tom mestu. Međutim, do danas se to sa sigurnošću ne može potvrditi.
Pogrebno preduzeće Drnda International ima višedecenijsko isksutvo u organizovanju sahrana, uključujući i prevoz preminulih iz inostranstva. Naš tim vam stoji na raspolaganju 24 časa, 7 dana u nedelji.