Zalivanje fisura – Kako se izvodi ova stomatološka procedura?

0
1170
Zalivanje fisura

Zalivanje fisura predstavlja jednu od najznačajnijih procedura preventivne stomatologije kojom se mogu sprečiti mnogobrojni stomatološki problemi, pre svega karijes. U pitanju je potpuno bezbolna intervencija pri kojoj se grizna površina bočnih zuba “premazuje” specijalnim zaštitnim materijalom tako da se smanjuje zadržavanje hrane u ovim kritičnim delovima.

Šta su fisure?

Grizna površina bočnih zuba sačinjena je od mnogobrojnih jamica i linijskih udubljenja. Oni čine fisurni sistem zuba. Dimenzije fisura značajno variraju kako između različitih zuba u nizu, tako i u sklopu okluzalne površine istog zuba. Dubina se obično kreće od 40 do 1.220 μm. Što znači da mogu da prodiru prilično duboko u površinu zuba, pa i da pokazuju izvesna suženja.

Zbog ovakve strukture vlakna četkice teško dopiru, ma koliko bilo pravilno pranje zuba kod dece. Kao posledica toga stvaraju se pogodni uslovi za razmnožavanje bakterija. Samim tim i brži razvoj karijesa, što potvrđuju i istraživanja. U oko 70 odsto slučajeva kvar je smešten upravo u ovom predelu zuba.

Zalivanje fisuraProblem dodatno komplikuje sama struktura fisura. Naime, kod nekih zuba njihov oblik je takav da se karijes ne može uočiti u samom početku, te on nesmetano prodire u dublje slojeve, preteći da dovede do zapaljenja pulpe. Kvar najčešće postaje vidljiv tek kada počne da razara bočne zidove fisure. U tim situacijama je lečenje dugo i komplikovano, a ponekad i nemoguće, te je neophodno vađenje zuba.

Srećom, svi ovi problemi se mogu sprečiti zalivanjem fisura koja ima za cilj da “ojača” griznu površinu zuba.

Indikacije za zalivanje fisura

Stalni molari imaju najveći rizik za nastanak karijesa. Razlog za to leži u činjenici da su ovo prvi stalni zubi, koji imaju najveću krunicu sa razgranatim sistemom fisura. Niču već oko 6. godine, a proces sazrevanja njihove gleđi traje naredne 2 godine. U tom periodu gleđ je manje otporna na dejstvo kiselina u ustima. Takođe, mogu biti izloženi i uticaju mnogih negativnih faktora u vreme razvitka. Dečija oboljenja karakteristična za taj uzrast, metabolički poremećaji, upotreba lekova – samo su neki od faktora koji utiču na nepravilnostima u mineralizaciji krunice.

S obzirom da su molari značajni za žvakanje, te najčešće zdravstveni problemi zbog zuba potiču od njih, veoma je važno da se sačuvaju što duže u zubnom nizu. Zbog toga stručnjaci predlažu zalivanje fisura ovih zuba neposredno nakon izbijanja. Na taj način se štite ne samo oni, već i mlečne petice koje se zamenjuju stalnim tek u 12. godini.

Pored šestica, zalivanje fisura često se vrši i na sedmicama, pa i na premolarima, tj. četvorkama i peticama.

Kako se izvodi zalivanje fisura?

Zalivanje fisura je brz i jednostavan postupak koji ne zahteva anesteziju, niti bušenje zuba.

Najpre se površina zuba detaljno očisti pomoću meke rotirajuće četkice. Njena vlakna prodiru u svaki prostor, otklanjajući sve ostatke hrane i naslage. Nakon toga površina zuba se tretira specijalnom kiselinom kako bi postala hrapava. Odnosno, mikroskopski vidljiva čime je omogućeno zalivaču da prođe u sve jamice, žlebove i udubljenja. Fiksiranje tečnog zalivača vrši se putem lampe za polimerizaciju.

Zalivanje fisuraČitava procedura traje desetak minuta i odmah po završetku moguće je konzumirati hranu i piće. Vek trajanja fisura je oko 5 godina.

Ipak, imajte u vidu da za sprečavanje nastanka karijesa i dalje ključnu ulogu ima dobra oralna higijena i redovne kontrole. Zato na vreme zakažite pregled u stomatološkoj ordinaciji Bodent kako bi vaši mališani od detinjstva imali zdrave navike i svest o očuvanju zuba.