Ugradnja zubnih implantata

S obzirom da je moderna stomatologija omogućila da zubni implanti mogu da nadoknade ne samo jedan zub, već više njih, pa i čitavu vilicu, pomoću All on 4 tretmana,  otkrivamo vam sve što treba da znate o njihovoj ugradnji.

0
1161
Zubni implanti

Ugradnja zubnih implantata je složena procedura koja ima za cilj nadoknadu izgubljenih zuba. Zapravo, ovo je najsigurniji i najbolji tretman, jer jedino implanti garantuju vrhunsku efikasnost i dugotrajnost. Razlog tome jeste što su cilindrični šrafovi, koji služe kao zamena korena zuba, izrađeni od čistog titanijuma ili titanijumske legure tako da su potpuno biokompatibilni sa tkivom. Što znači da ne postoji opasnost od odbacivanja ili alergijske reakcije.

Ujedno, u pitanju je veoma čvrst materijal, čvršći čak od čelika. Ovu karakeristiku ne gubi tokom vremena, te je obezbeđena višegodišnja postojanost.

S obzirom da je moderna stomatologija omogućila da zubni implanti mogu da nadoknade ne samo jedan zub, već više njih, pa i čitavu vilicu, pomoću All on 4 tretmana,  otkrivamo vam sve što treba da znate o njihovoj ugradnji.

Koliko traje ugradnja zubnih implantata?

Ugradnja zubnih implantata se odvija u nekoliko faza. Najpre se na osnovu ortopana utvrđuje stanje zuba i volumen kosti kako bi se odredio tok procedure.

Ugradnja zubnih implantataUkoliko koštana masa nije dovoljna, pre ugradnje, vrši se augmentacija kosti. Na taj način alveolarna kost dobija potrebnu visinu za postavljanje implanta.

Sama procedura ugradnje traje kratko – 15 do 30 minuta za jedan zub. Kod ugradnje više implantata biće potrebno i nekoliko sati. Kontrola se obavlja sledećeg dana da bi se proverilo stanje. Zatim sledi period srastanja implanta sa okolnom kosti. Za to vreme pacijent nosi privremenu krunicu ili protezu koja ima zadatak da sačuva postojeću konturu desni, kao i lepotu osmeha.

Proces osteointegracije, tj. srastanja implanta, može da traje 3 do 6 meseci. Srećom, razvoj novih tehnika u implantologiji doneo je ugradnju bez odizanja tkivnog režnja čime se znatno skraćuje period srastanja. Samim tim je obezbeđeno i rano opterećenje implantata, te protetika na njima može da se postavi za 48 sati do 3 meseca.

U drugoj fazi ugradnje uzima se otisak za protetsku nadoknadu. Sledi postavljanje abatmenta, koji predstavlja vezu implanta sa protetikom. Tek onda se postavljaju metalo-keramičke ili bezmetalne krunice.

Da li je ugradnja zubnih implantata bolna?

Nije, jer se čitav postupak obavlja pod lokalnom anestezijom. Ipak, pacijentima koji imaju strah od zubara preporučuje se sedacija u stomatologiji kako bi bili opušteniji.

U narednim danima javlja se nelagodnost, a moguća je i bol na mestu implanta, kao i u predelu brade, obraza ili ispod očiju. Obično je bol izdržljiva. U slučaju da ne možete da podnesete stomatolog će prepisati lekove protiv bolova.

Da li ova procedura može da ugrozi zdravlje?

Kako je titanijum, od kog se izrađuju impanti, biokompatibilan sa tkivom komplikacije su isključene.

Da bi se obezbedila funkcionalnost implanta potrebno je pravilno održavanje oralne higijene, kao i redovne posete stomatologu. U suprotnom, dolazi do formiranja kamenca na spoju krunice i abatmenta što može da izazove ozbiljno oboljenje desni – periimplantitis.

Ugradnja zubnih implantataNemojte da dopustite da nedostatak zuba naruši lepotu vašeg osmeha i celokupno zdravlje, već na vreme zakažite pregled u stomatološkoj ordinaciji Bodent. Tim stomatologa specijalista sa višegodišnjim iskustvom pronaći će najbolje rešenje za svaki nedostatak u zubnom nizu.