Šlepanje plovila predstavlja proceduru transporta čamaca ili drugih plovnih objekata do vodene površine ili obrnuto, te zahteva posebnu pažnju.
Voziti se čamcem ili drugim plovilom na reci, jezeru ili moru iskustvo je koje se teško može opisati rečima. Jednostavno, mora se doživeti! Osećaj vetra u kosi, blagi talasi “pod nogama“ i širina otvorenih vodenih površina recept su za vrhunski provod. Plovidba, a naročito u letnjem i jesenjem periodu, može doneti dozu relaksacije u svakodnevni život i iskusnih i manje iskusnih nautičara.
Upravo iz ovog razloga ne bi trebalo da začuđava i iznenađuje podatak da sve više ljudi bira jezera i reke naše države za produžene vikende u prirodi.
Međutim, pre nego što započne zabava na vodi, neophodno je razmišljanje o bezbednom transportu vašeg plovila do željene destinacije. Ukoliko to do sada niste radili, ovaj poduhvat može delovati još komplikovanije i problematičnije.
Vlasnici plovnih objekata u najvećem broju slučajeva oslanjaju se na pomoć pouzdane i iskusne šlep službe. I ovo, zaista, predstavlja najsigurniji način transporta plovila do vodene površine ili nazad, na početnu lokaciju.
Zbog čega bi se trebalo odlučiti za pomoć šlep službe i koji saveti vam mogu biti od koristi za ovaj poduhvat, otkrivamo vam u narednim redovima.
Kako pripremiti plovilo za šlepanje?
Pre nego što krenete za pripremom plovila za šlepanje, morate voditi računa i biti upoznati sa nekim stvarima.
Pre svega, neophodno je poznavanje ukupne težine čamca. Imajte na umu da će upravo od ovog faktora zavisiti izbor vozila za vuču. Ovo je osnovni element pripreme plovila za šlep službu o kojem bi trebalo voditi računa. Čamce koji teže 1.500 kilograma, mogu vući čak i veća terenska, odnosno SUV vozila. Za one koje premašuju 4 tone, neophodna je posebna mehanizacija, kao i veliki kamion šlep službe.
Drugi korak u pripremi i bezbednom šlepanju plovila svakako je “evakuacija“ svih nepotrebnih stvari koje se nalaze unutar njega. Lične predmete i dokumenta obavezno bi trebalo izneti sa plovila. Ovo se odnosi i na garderobu i ostale nepotrebne predmete. Ostale predmete, koji ostaju na plovilu, a mogu “poleteti na sve strane“ pri transportu, trebalo bi vezati i osigurati.
Sve što može ometati transport plovila vozilom šlep službe trebalo bi ukloniti sa plovila.
Zbog čega je šlepanje plovila teže od šlepanja automobila?
Mnogi vlasnici vozila postaviće i pitanje u čemu se razlikuje šlepanje plovila od šlepanja automobila?
Prvo, osnovna razlika jeste u težini obavljanja posla. Šlepanje plovila daleko je teže od šlepanja klasičnog automobila u kvaru. Isto tako, neophodno vam je daleko veće ubrzanje kada vučete ili šlepate plovilo, nego što je to slučaj sa automobilima. Težina natovarenog čamca daleko je veća, a samim tim i razvijanje brzine.
Dužina trajanja šlepanja plovila takođe je veća nego što je to slučaj sa šlepanjem vozila. Trebalo bi uzeti u obzir i vreme neophodno za usporavanje ili zaustavljanje vozila šlep službe. Neophodno je predvideti i dodatni prostor pri razvijanju brzine, naročito u gustom saobraćaju. Vozilo šlep službe neretko će se kretati mnogo sporije i pažljivije. Razlog za to je veoma jednostavan. Potrebno je ostaviti dovoljno prostora za kočenje u svim situacijama, kako bi se izbegle povrede, ali i oštećenja plovila.
Kome ukazati poverenje za šlepanje plovila?
Ukoliko ste u potrazi za pouzdanom i efikasnom šlep službom koja će izvršiti transport vašeg plovila do željene lokacije, ne tražite dalje!
Šlep služba AS 011 iz Beograda savršeno je rešenje za vas i vaš plovni objekat. Dugogodišnje iskustvo i profesionalni tim zaposlenih učiniće da vaše plovilo bezbedno stigne na odredište. Vaše uživanje otvorenim vodenim površinama i netaknutom prirodom može otpočeti!
Za više informacija o ostalim uslugama šlepanja i pomoći na putu, šlep služba AS 011 u svakom trenutku stoji vam na raspolaganju!