Pogrebni običaji u Meksiku

Prema meksičkom verovanju, preminula osoba počinje novi život nakon svoje sahrane. Zbog toga se velika pažnja posvećuje pripremi pokojnika za nebeski svet. U sanduk se stavljaju omiljeni predmeti preminulog, kao i oni koji su neophodni za zagrobni život. Dok se cveće stavlja u svaki ugao kovčega.

0
1056
Pogrebni običaji u Meksiku

Meksiko, zemlja stare civilizacije, prelepih plaža i neverovatnih običaja, izdvaja se i svojom pogrebnom tradicijom. Naime, način na koji meksička kultura tretira smrt i odavanje poštovanja prema precima razlikuje se od onoga na šta su mnogi ljudi navikli.

Iako, kao i kod drugih naroda, pogrebni običaji variraju od porodice do porodice, postoje oni koji su karakteristični za sve krajeve Meksika.

Pogrebni običaji u Meksiku pokazuju specifično shvatanje smrti

Umesto da se klone tema smrti stanovnici u ovoj zemlji otvoreno se bave ovim pitanjem, posmatrajući smrt kao prirodni deo života. Upravo zato pogrebni običaji u Meksiku uključuju sve članove porodice, pa i decu.

Pogrebni običaji u MeksikuZa razliku od jevrejskih običaja čuvanja tela preminulog pre sahrane, meksička tradicija podstiče ožalošćene da provedu vreme sa voljenom osobom koja ih je napustila. Velorios, kako se naziva bdenje, traje 48 sati i odigrava se u samom domu preminulog. Za to vreme rodbina i prijatelji dolaze da odaju poslednji pozdrav, donoseći darove, a za uzvrat biće počašćeni hranom i pićem.

Ono što izdavaja bdenje u Meksiku od katoličkih i pravoslavnih običaji prilikom sahranjivanja u drugim zemljama jeste činjenica da telo pokojnika nije izloženo u standardni kovčeg koji je otvoren, već se smešta u posebni, stakleni. Mada nije redak slučaj da je samo prekriveno poluprozirnim čaršavom koji predstavlja barijeru između života i smrti.

U svaki ugao kovčega porodica stavlja po jednu sveću, koja se na španskom naziva „vela“. Odatle i naziv ove ceremonije. Nakon bdenja preostali komadići sveća se čuvaju, jer se veruje da donose sreću.

Pogrebni običaji u Meksiku vezani za pripremu pokojnika

Prema meksičkom verovanju, preminula osoba počinje novi život nakon svoje sahrane. Zbog toga se velika pažnja posvećuje pripremi pokojnika za nebeski svet.

U sanduk se stavljaju omiljeni predmeti preminulog, kao i oni koji su neophodni za zagrobni život. Dok se cveće stavlja u svaki ugao kovčega.

Običaji nakon sahrane

Pogrebni običaji u Meksiku ne završavaju se ukopom. Narednih 9 dana su veoma važni za porodicu. Tada se čitaju molitve tzv. „devetnice“ koje imaju za cilj da pruže utehu ožalošćenima, ali i da zaštite pokojnika u zagrobnom životu.

Pogrebni običaji u MeksikuJedna od najpoznatijih pogrebnih tradicija u Meksiku jeste Dia de los Muertos, odnosno Dan mrtvih. Ovaj praznik posvećen precima slavi se svake godine od 31. oktobra do 2. novembra. Prema verovanju u to doba godine mrtvi se vraćaju svojim porodicama, te se njihov povratak slavi velikom gozbom.

Poslednjeg dana oktobra prave se oltari posvećeni duhovima najmlađih. Narednog dana za starije preminule, dok se 2. novembra porodice okupljaju na groblju kako bi darovima ukrasili spomenike svojih voljenih.

Uz darove donose se i jastuci i ćebad da se najmiliji odmore od dugog putovanja. Takođe, pripremaju se i omiljena jela pokojnika.

Po završetku svetkovine, sledećeg dana grobovi se čiste i ostavljaju se na njih sveće i krstići.

Bez obzira kakva je kultura i tradicija porodice, organizovanje sahrane je najteži posao sa kojim ćete se suočiti nakon smrti voljene osobe. Zato dopustite da pogrebno preduzeće Drnda International bude vaš verni oslanac. Posedujemo višedecenijsko iskustvo u organizovanju sahrana, uključujući i prevoz preminulih iz inostranstva.