Zablude vezane za žaljenje

Jedna od najrasprostranjenijih zabluda vezanih za žaljenje jeste da svi prolazimo kroz iste faze. Naime, u psihologiji se razlikuje 5 faza tugovanja, a to su poricanje, ljutnja, pregovaranje, depresija i prihvatanje.

0
1020
Žaljenje

Žaljenje predstavlja period nakon smrti bliskog člana u kome porodica na različite načine iskazuju svoj gubitak. Oni su određeni kulturom, verom, verovanjima, pa i navikama same porodice koja se suočava sa gubitkom. Najčešći vid jeste nošenje crnine nakon sahrane. Obično se crna odeća nosi godinu dana, mada može i kraće. Pojedini crninu skidaju za četrdesetodnevni parastos, dok je drugi nose do 6 meseci.

Međutim, odeća za žaljenje nije jedini pokazatelj gubitka. Tuga koju osećamo je iskustvo koje se ni sa čim ne može porediti. Ona nas prati ne samo u zvaničnom periodu žaljenje, već i kasnije. Zapravo, žaljenje za gubitkom voljene osobe nikada ne prestaje, već može samo da poprimi drugačiji oblik.

Imajući ovo u vidu u narednim redovima vam otkrivamo najčešće zablude vezane za žaljenje.

Svako prolazi kroz određene faze žaljenja

Jedna od najrasprostranjenijih zabluda vezanih za žaljenje jeste da svi prolazimo kroz iste faze. Naime, u psihologiji se razlikuje 5 faza tugovanja, a to su poricanje, ljutnja, pregovaranje, depresija i prihvatanje. Ono što mnogi ljudi ne znaju jeste da te faze nikada nisu bile primenjene na proces žaljenja, već na osobu koja se suočava sa teškom bolešću ili smrću.

Žaljenje

Tuga koju je izazvala smrt bliske osobe ne prati pravila. Samim tim, svako žali za gubitkom na svoj način. Ne postoji ispravan ili pogrešan način da se tuguje. Iz tog razloga, stručnjaci savetuju da nikako ne treba upoređivati sopstvenu tugu sa opisanim fazama, niti je treba preispitivati.

Žene više žale od muškaraca

Žene češće pokazuju emocije od muškaraca. Zbog toga se smatra da njih žaljenje više pogađa. Što je velika zabluda.

Iako muškarci možda ne žele da plaču pred drugima i sakrivaju svoje emocije, to ne znači da ih nemili događaj nije pogodio. Oni svoju tugu izražavaju na drugačiji način.

Nije redak slučaj da nepokazivanje emocija proizilazi iz verskih i kulturoloških ubeđanja. Tako, na primer, tradicija muslimanske sahrane zabranjuje muškarcima da plaču. Dok kod Jevreja muškarci svoju žalost pokazuju cepanjem okovratnika na košulji. Pri čemu se, za oca i majku odeća cepa sa leve strane prema srcu, a za rodbinu sa desne strane.

Žaljenje traje godinu

Običaj nošenja crnine je godinu dana, te mnogi žaljenje povezuju sa ovim periodom. Prvi meseci nakon smrti jesu najteži za porodicu, ali morate znati da tuga nema krajnju tačku. Ni nakon više godina ona neće nestati, baš kao što neće izbledeti ni ljubav za preminulim. Možda će vam se učiniti da je različitog intenziteta pojedinih dana, što je sasvim normalno. Rođendani, nove godine, porodična slavlja – samo su neki od važnih datuma koje ne možete više da podelite sa dragim bićem, pa ste u tim trenucima i osetljiviji.

ŽaljenjeBez obzira što se žaljenje ne završava, ono se menja. Razlog za to leži u činjenici da se morate navići na gubitak. Odnosno, morate naučiti kako da živite bez voljene osobe.

Gubitak člana porodice je najtragičniji događaj. Zato dopustite pogrebnom preduzeću Drnda Internacional da bude vaš oslonac u bolu. Naše usluge obuhvataju kompletnu organizaciju sahrane, uključujući i prevoz pokojnika iz inostranstva, ukoliko je potrebno.