Oproštajni govor – 5 saveta za kako da napišete dostojno oproštajno pismo

Molba da o nekome napišete oproštajni govor, zapravo smatra se velikom čašću. Njegova svrha je da pružite utehu porodici, podsećajući ožalošćene na važnu ulogu koju je pokojnik imao u njihovim životima. Dok ih podsećate, zapravo odajte poštovanje prema osobi koja ih je napustila zauvek.

0
1609
Oproštajni govor

Reći „zbogom“ poslednji put veoma je bolno, posebno kada je u pitanju voljena osoba. Odjednom pomislite na sve stvari koje ste trebali reći dok je bila živa, a niste stigli…mogli…

Pogrebni govor vam daje priliku da kažete stvari koje nikada niste rekli i njime odajete počast prema životu osobe koja je preminula, ističući njegove pozitivne osobine, kao i način na koji je živeo. 

U narednim redovima pročitajte kako da se oproštajnim govorom na dostojan način oprostite od voljene osobe.

Šta je zapravo oproštajni govor?

Oproštajni govor je zapravo hvalospev o životu pokojnika. Njime se odaje posebna počast osobi koja je preminula, a bila nam je draga.

Molba da o nekome napišete oproštajni govor, zapravo smatra se velikom čašću. Njegova svrha je da pružite utehu porodici, podsećajući ožalošćene na važnu ulogu koju je pokojnik imao u njihovim životima. Dok ih podsećate, zapravo odajte poštovanje prema osobi koja ih je napustila zauvek.

Oproštajni govor – Počnite sa uvodnim delom

Iako ne postoji utvrđeni okvir za pisanje oproštajnog govora, svi oni počinju uvodnim delom.

Oproštajni govorU uvodnom delu se pominju prvenstveno svi prisutnima na sahrani. On po pravilu treba da bude kratak, osim ako ne počinjete sa anegdotom i zanimljivim događajima iz pokojnikovog života.

Uzdržite se od pisanja celokupne biografije, posebno ako su među ožalošćenima samo članovi porodice. Kratak uvod zapravo služi da se bliže shvati veza koja je tokom života spajala vas i pokojnika. 

Zahvalnost i saučešće

Pisanje oproštajnog govora je čast što se ne poverava svakome, i upravo zbog toga ste baš vi privilegovani.

To znači da vas članovi porodice pokojnika cene i  svoj zadatak treba da izvršite na najbolji mogući način.

Nakon što se zahvalite, izjavite saučešće, čak i ako ste član same porodice. Saučešće zapravo izražava zahvalnost na privilegiju odavanja počasti preminulom.

Započnite govor sa počastima i lepim rečima o pokojniku

Ukoliko niste imali priliku da pokojniku poklonite cveće za vreme života, evo je prilika za to. Počnite govor sa počastima. Govorite o svim stvarima koje su pokojnika činile posebnim, o nagradama za koje znate, njegovoj radnoj etici i roditeljskim veštinama. Ukoliko znate za bilo koje počasti koje je zaslužio u svojoj zajednici, navedite ih takođe. Ovo je zapravo sama srž  hvalospeva.

Ukoliko je pokojnik bio religiozan, govorite o njegovoj veri i ulozi koju je ona imala tokom života. To može izazvati mnoštvo emocija među prisutnima, ali i to je sasvim u redu. 

Zaokružite govor lepim sećanjima koja ćete uvek pamtiti.

Recite poslednje zbogom

Deljenje iskrenog i lepog sećanja u oproštajnom govoru je kao da napuštate porodicu sa zagrljajem.

Oproštajni govorOproštajnim govorom učinite ne samo vi da se opraštate, već i svi prisutni, naročito članovi porodice. Dok čitate pokojnikov omiljeni citat, mantru ili biblijski stih, učinite da i ostali učestvuju sa vama.

Na taj način će se dostojno reći poslednje zbogom!

Ne postoji jednostavan ili zapisan način kako da se održi oproštajni govor.

Rastanak nije nešto što se planira. Jedna stvar je međutim veoma bitna, a to je da tokom govora treba da se potrudite da budete autentični, ljubazni i, pre svega, dobroćudni kako biste svima olakšali rastanak od voljenog bića.

Pogrebno preduzeće Drnda International ima višedecenijsko iskustvo u organizovanju sahrana, uključujući i prevoz preminulih iz inostranstva. Vaš smo verni oslonac u najtežim trenucima 24 časa dnevno, 7 dana u nedelji.