Da li ste ikada čuli za Mont Saint-Michel, malo ostrvo u kanalu Lamanš koje je trenutno treće najposećenije turističko mesto u Francuskoj? Najupečatljiviji deo ovog stenovitog ostrva je svakako ogroman manastir u njegovom centru, zbog kojeg čitavo mesto izgleda kao Diznijev magični dvorac.
Pored mnoštva različitih imena, Mont Saint-Michel takođe ima i bogatu istoriju kojom privlači turiste širom sveta.
Legenda o biskupu od Avranša i njegovim vizijama
Sveti Ober, biskup od Avranša je osnovao Mont Saint-Michel 708. godine, nakon što je triput video arhanđela Mihaila u svojim snovima. Nakon ove treće i poslednje vizije odlučio je da napravi kapelu u cast ovog božanskog lika, ali nije mogao da se odluči gde. Bik na Mon Tombu (što je bilo originalno ime ovog ostrva) je bio znak koji je Ober tražio. Na taj način je odlučio gde da napravi svoju kapelu.
Tokom izgradnje kapele, biskup od Avranša je poslao dva verska velikodostojnika u potragu za relikvijama svetog Mihaila. Vratili su se sa delom zida, crvenim plaštom, kao i komadom mermera na koji je arhanđel stavio stopalo.
Srednji vek: Burno vreme
Opatija je vremenom postala mesto za obožavanje, molitvu i hodočašće. Benediktinski monasi, koji su tamo od 966 i koji su preveli Aristotelove tekstove, kao i relikvije sv. Mihaela, su privukli vernike širom sveta. Zbog odlične lokacije manastira, često je bila meta napada. Proširenja u manastiru su često bila rađenja u skladu sa pojačavanjem odbrane na ostrvu. Na ostrvu se mogu primetiti posledice Stogodišnjeg rata. Godine 1204. opatiju su napali krvoločni bretonski vitezi koji su bili pod vođstvom Gaja de Tuara.
Opatija i njeni zatvori
Pod vladavinom kralja Luja XI, Mont Saint-Michel je postao francuska verzija Alkatraza. Transformisan je u kazneni centar koji je primao zatvorenike sve do 1860. Disidenti su bili zatvarani tamo tokom Francuske revolucije. Kada se zatvor ugasio vek kasnije, 650 zatvorenika je prebačeno nazad na kopno. Viktor Igo, jedan od ljubitelja manastira je bio među onima koji su zahtevali da se ugasi zatvor.
Renoviranje Mon Sen Mišela
Manastir je restauriran 1922. godine, ali su hodočasnici tek 1966. na silu povratili manastir. Francuska vlada, vlasnik opatije je pokrenula renoviranje. Benediktanski sveštenici su ponovo instalirali holove za molitvu, ali su malo po malo ignorisali opatiju. Fratari i časne sestre iz Jerusalima su došli 2001. i od tad organizuju dnevne proslave.
Mon Sen Mišel danas
Da bi olakšao pristup hodočasnicima, put je sagrađen 1879. godine. U toku 1983. godine započet je projekat obnove morskih delova ostrva. Međutim, projekat je sada ozbiljno doveden u pitanje, jer prouzrokuje nagomilavanje peska. Parkiralište je uklonjeno i izgrađen je pristup na stubovima, čime se omogućava slobodan protok vode na engleskom kanalu. Što se tiče starog puta, on propada polako od nadolazeće vode.
Izazovno je održati opatiju u radu u 21. veku sa 3,500,000 posetilaca koji dolaze svake godine. Od 1862. Mont Saint-Michel je registrovan kao nacionalni istorijski spomenik, a njegov zaliv je u UNESCO svetskoj baštini od 1979.