“Kriza” srednjih godina kod žena

Ženama se kriza srednjih godina dešava u različitio vreme – nekima samim ulaskom u srednje doba, nekima u sredini srednjeg doba, nekima čak i u zrelo srednjem dobu. Neke uđu u ovu krizu podstaknute spoljnim okolnostima, neke podstaknute nekim unutrašnjim tekućim procesima …

0
1133
Kriza srednjih godina
Pojam krize srednjih godina nastao je još 1965. godine i označava period kada žene shvataju svoju smrtnost te se suočavaju sa strahom da im je ostalo još malo vremena u životu. Na decu se više ne može uticati, partner postaje kao rođak, nezadovoljstvo brakom, poslom, socijalnim okruženjem, fizičkim izgledom i te kako je izraženo.
Zdravstveni problemi se ređaju jedan za drugim, a umor je stalna pojava. Žene mogu da dožive krizu srednjih godina zbog jakog uticaja hormonalnih promena u telu, budući da se približava menopauza.
Postoji razlika između muškaraca i žena kada je reč o krizi srednjih godina.

„Kriza“ srednjih godina se dešava ulaskom u srednje doba 

Ženama se ova kriza dešava u različitio vreme – nekima samim ulaskom u srednje doba, nekima u sredini srednjeg doba, nekima čak i u zrelo srednjem dobu. Neke uđu u ovu krizu podstaknute spoljnim okolnostima, neke podstaknute nekim unutrašnjim tekućim procesima …neke ova kriza samo okrzne, neke duboko prožme, nekima se to vidi , a nekima od spolja ne vidi…ali nema žene koja ne prođe kroz nju i ta koja kaže da je nije doživela ili osetila negira samu sebe i svoju egzistenciju kao biće po sebi.
Kriza srednjih godina
Osobe koje muči kriza srednjih godina sklone su donošenju iznenadnih odluka, od davanja otkaza na poslu, preseljenja, prodaje kuće pa sve do razvoda.

Simptomi „krize“ srednjih godina 

Simptomi krize srednjih godina se ponekad manifestuju i kao pubertet.
 – Žene pogađa kriza srednjih godina, traje od dve do pet godina, a povezana je sa početkom menopauze, a sve te hemijske promene prouzrokuju probleme sa spavanjem, viškom kilograma, pojavom psihosomatskih smetnji.
– Kada se nađu u krizi srednjih godina žene će prvenstveno svoju uspješnost procjenjivati vrednujući svoje postignuće u ulozi majke, domaćice i supruge.
– Svest o sopstvenoj smrtnosti i realnosti kratkoće življenja postaje kristalno jasna… jasnija nego ikad do sada. Možda po prvi put u ovim godinama u susretu sa životnim realnostima koje nas hteli-nehteli sustižu, nije retko da, osoba zapadne u depresiju. Budite oprezni i svjesni simptoma ozbiljne depresije, kao što su: promjene u voljno nagonskim dinamizmima (ishrani, navikama spavanja), umoru, osjećanju beznađa i pesimizma, razdražljivosti, nemiru, anksioznosti, bezvrijednosti, bespomoćnosti, krivici, gubitka interesovanja za aktivnosti u kojima ste ranije uživali, suicidalnih misli, somatskih tegoba, glavobolje, problema sa varenjem, itd.
– U zdravstvenim problemima možemo svrtati:variranje krvnog pritiska sa početnom hipertenzijom, povišena vrednosti šećera…svi ovi problemi imaju psihološku osnovu, pa ih možemo jasno nazvati psihosomatskim.
– Od jasnih psiholoških smetnji možemo registrovati: povećanu napetost i razdražljivost, neraspoloženje, strah, tugu, što može da ide i do depresivnih stanja ili stanja povišenog emocionalnog tonusa koji je udružen sa hiperaktivnošću koja nije primerena uzrastu ili hipoaktivnošću koja vodi u depresiju.
– U krizi srednjih godina je česta pojava regresije. Regresija se smatra begom iz realnosti, a osoba se u takvim situacijama često vraća u dečje faze razvoja kako bi se zaštitila od anksioznosti i stresa u stvarnom životu.
– Možda ne možete da spavate ili se probudite nekoliko puta tokom noći.
– Niste sigurni šta vam se događa, osećate se kao da ste poludeli. Možda zaboravljate stvari koje obično ne zaboravljate, osećate ljutnju ili vam se jednostavno plače.
– Nikad niste primetili taj mladež na obrazu i sada mislite da je to rak. Zapravo ste prilično sigurni da je rak. Iza vas su vremena kada niste brinuli o vašem zdravlju i bližite se dobu u kom počinju da se pojavljuju razne stvari.
-Postoje slučajevi u kojima svi mislimo da nam budućnost neće biti toliko sjajna. Ali sada kada ste stariji, možda imate partnera i decu, osećate da vam je život u osnovi isplaniran, što može biti zastrašujuća realizacija.
– Za neke bi se kriza srednjih godina mogla ogledati u postupcima poput stvaranja novih veza, uživanja u plodovima njihova rada kroz nove kupnje ili avanturistička putovanja ili promjenu izgleda.
– Kada je o seksu reč – seks ništa ne košta! I mora da se sprovodi kako se to radilo u mladosti (ako se može). Ljudska seksualnost je toliko bogata da skoro svaka žena u godinama može zajedno s partnerom da pronađe ono što joj može pričiniti veliko zadovoljstvo.
– Kod žena odlazak na plastičnu operaciju, zatezanje lica, tela, svakodnevno vežbanje, pravilna ishrana. Jedan od pouzdanih znakova krize kod oba pola je traganje za starim ljubavima putem društvenih mreža, izlazak na mesta koja su namenjena mladim osobama i sve ono što bi ih vratilo u period mladosti.

Psihoterapija kao rešenje 

Psihoterapija upravo omogućava susret sa ovakvim stanjima u jednoj kontrolosanoj situaciji. Mudrost uspešno završene krize srednjih godina jeste istinsko prihvatanje sebe sa svojim prednostima I ograničenjima ,ali bez strahova.
Ali život nije statičan. Možete ga skroz promeniti ako to želite!
Kriza srednjih godina

Tim psihijatrijske ordinacije PSIHO CENTAR MM Niš, koga čine eminentni stručnjaci: psihijatripsihoterapeutipsiholozilogopedidefektolozi i dečiji neurologEEGbiofeedback terapeuti se trude da pruže najbolju uslugu našim klijentima.

Ukoliko imate problem javite se na vreme Psiho centaru MM u Nišu!

Mi radimo i online preglede. Zakažite svoj termin  iz topline svog doma putem viber poziva, a mi ćemo organizovati razgovor sa izabranim terapeutom. Pozovite nas na naš broj 069 1298 136 ili posetite sajt: www.psihocentarmm.com