Zašto žene gube želju za seksom?

Seksualna želja je složen fenomen na koji utiču mnogi  faktori, kao što su psihofizičko zdravlje, spoljašnji događaji, kvalitet veze, zainteresovanost partnera za drugu polovinu, slika o sebi i svom telu, stres, socio-kulturološki faktori, godine i dr.

0
1156
Zašto žene gube želju za seksom

U današnje vreme je sve više pripadnika jačeg pola s oslabljenim libidom, ali  žene su i dalje te na koje najčešće stižu pritužbe da gube želju za seksom u dugogodišnjem odnosu ili braku.

Statistika pokazuje da 11 posto žena između 18. i 44. godine starosti suočava se sa ovim seksualnim problemom. Rezultat je svakako zabrinjavajući. Smanjenje ili gubitak želje za seksom pogađa ljude bez obzira na pol, godine, socio-demografske razlike. Skoro polovina žena u nekoj fazi života pati od smanjenog libida. Prema istraživanju sprovedenom na više od 5.000 žena starosti od 20 do 55 godina, između 30 do 50 odsto žena priznalo je da je bar u jednoj fazi života iskusilo manjak seksualne želje sa stalnim partnerom.

Šta utiče na želju za seksom?

Seksualna želja je složen fenomen na koji utiču mnogi  faktori, kao što su psihofizičko zdravlje, spoljašnji događaji, kvalitet veze, zainteresovanost partnera za drugu polovinu, slika o sebi i svom telu, stres, socio-kulturološki faktori, godine i dr.

Seksualni nagon je biološka komponenta seksualne želje i ogleda se u spontanom interesu za seks kroz misli o seksu, erotske fantazije i maštanje. Retko partneri imaju identičnu seksualnu želju. To što neko želi manje seksa, ne znači da postoji problem smanjenja seksualne želje, kod onog što ima manju želju za seksom, iako to može da dovede do partnerskih problema. Žene mogu da imaju smanjenu želju u bilo koje doba, promene poput rođenja deteta, menopauze ili pak usled hormonalnih problema, poput poremećaja štitne žlezde…

Zašto žene gube želju za seksomAli koji je stvarni ili barem najčešći uzrok one čuvene ženske rečenice “ boli me glava“?

Ključna stvar je to što se proizvodnja testosterona stimuliše redovnim seksom, dakle kad jednom žena izgubi volju za seksom lako može ući u začarani krug. Lekari ističu da su takve stvari prolazne i da nisu nerešive, kod dovođenja hormona u red, vraća se i polna želja.

Kod korišćenja određene kontraceptivne pilule, ugradnje hormonalnog intrauterinog uloška, tzv. spirale, ili neke druge hormonalne kontracepcijske metode, koje smanjuju lučenje testosterona, dolazi do slabljenja libida. Prema jednom istraživanju, čak 25 posto testiranih žena  osetile su smanjenje interesovanja za seks dok su bile na piluli.

Psihičko stanje i želja za seksom

Raspoloženje, depresija i uzimanje antidepresiva mogu pogubno da utiču na libido. Takođe i određeni lekovi koji su nužni za održavanje zdravlja i normalno funkcioniranje, poput nekih antihistaminika, lekova za snižavanje pritiska. Ako primetite smanjenje želje za seksom nakon početka uzimanja lekova, svakako se obratite svome lekaru. Možda je potrebno prilagoditi vašu dozu, a može vam prepisati i neki drugi lek koji će biti bez nuspojava.

Da li se od žena danas mnogo očekuje?

Ženama je danas teško da budu “tri u jedan”: zaposlene, majke i ljubavnice. Od njih se očekuje da rade kao da nisu majke, da budu majke kao da nisu zaposlene i da izgledaju kao da nisu ni zaposlene ni majke. Neka nova istraživanja otkrivaju da su nepravilnosti u otkucajima srca i usporen puls, koji su povezani sa visokim nivoom stresa, takođe u vezi sa seksualnom disfunkcijom. Glavni krivac je i svakodnevni stres. Umor i iscrpljenost svakako utiču na vašu želju za seksom. Kada ste iscrpljeni od posla, sve o čemu ćete razmišljati je odmor i san. Ako ste u velikoj gužvi, znajte kako je u redu staviti vaš seksualni život na kratku pauzu. Ako žena nastavlja samu sebe da uverava da je u redu da ne spava sa partnerom, jer je pod stresom i nema volju za tim, sama sebi unapred smanjuje želju u budućnosti. Kada se stvari malo smire, moći ćete se dobro zabaviti nadoknađivajući sve što ste do tada propustili.

Nećete biti raspoloženi za strasti ako ste u svađi s roditeljima, braćom, sestrama ili najbližim prijateljima. Seks vam neće biti na pameti ako imate problema na poslu, niste uspjeli postići neki važan cilj koji ste si zadali ili se oporavljate od smrti bliske osobe. Pad libida u takvim je situacijama normalan i očekivan, iako može postati frustrirajući, i za vas i za vašeg partnera.

Manjak samopouzdanja utiče na smanjenu seksualnu želju 

Nesigurnost je takođe jedan od sigurnih znaka gubitka  seksualne želje.

Zašto žene gube želju za seksomTokom odnosa svako od nas želi osetiti želju za partnerom, ali i partnerovu želju za nama. Nema goreg nego kad nam vlastita nesigurnost  podsvesno govori, kako nas naš partner zapravo ne želi. Tad u trenu nestaje  bilo kakvo romantično ili požudno raspoloženje, a time i libido. U zdravoj vezi partneri si međusobno podižu samopouzdanje i osećaj vrednosti.

Zdrav način života – Preduslov za zdrav seksualni život 

Često napominjemo kako je zdrava, raznovrsna i uravnotežena ishrana osnova  celokupnog zdravlja, a to, naravno, utiče  na želju za seksom.  Ako se već duže vreme hranite hranom bogatom složenim ugljenohidratima i šećerom, ona bi mogla uticati na vaše raspoloženje, a time i na vaš libido. Pokušajte u vašu ishranu uključiti više voća, povrća, žitarice i orašaste plodove.

Konzumiranje  alkohola se često spominje kao tzv. „društveni podmazivači“, ukolko se koristi u umerenim količinama,  njihova preterana konzumacija može imati upravo suprotan efekat. Mogu vas učiniti nezainteresovanim i letargičnima.

Razgovor sa partnerom krucijalan u rešavanju problema

Lek za ovaj problem istovremeno je vrlo jednostavan, ali i neverovatno težak; iskren i otvoren razgovor s vašim partnerom.

Prvenstveno, razgovor o vašim potrebama i fantazijama, o tome šta biste hteli promeniti, šta bi ubuduće trebalo izostaviti, a što uključiti u vaše vođenje ljubav i sličnim temama. Neophodno je da oba partnera budu otvorena za eventualne kritike i budu svesni kako su ovakve teme veoma osetljive i kako moraju voditi posebnu brigu o osećajima svoga sagovornika. Ako ne nađete zajedničko rešenje, obratite se psihologu ili psihoterapeutu za savet. Oni vam mogu pružiti olakšanje i rešenje.

Tim psihijatrijske ordinacije PSIHO CENTAR MM Niš, koga čine eminentni stručnjaci: psihijatripsihoterapeuti, porodični psihoterapeuti, psiholozilogopedidefektolozi i dečiji neurolog, deciji psihijatar, EEGbiofeedback terapeuti se trude da pruže najbolju uslugu našim klijentima.

Ukoliko imate problem javite se na vreme Psiho centaru MM u Nišu!

Mi radimo i online preglede. Zakažite svoj termin  iz topline svog doma putem viber poziva, a mi ćemo organizovati razgovor sa izabranim terapeutom. Pozovite nas na naš broj 069 1298 136 ili posetite sajt: www.psihocentarmm.com