Kada se treba obratiti logopedu za pomoć?

Logoped je stručnjak koji se bavi problemima govora, jezika i glasa. Znači, ne bavi se samo korekcijom izgovora određenih glasova (što je uvreženo mišljenje), već se bavi i stimulacijom i korekcijom celokupnog govorno-jezičkog razvoja, čitanja, pisanja, problemima u učenju, kao i problemima glasa.

0
1324
Kada se treba obratiti logopedu za pomoć

Statistika kaže da samo 15% govornih poremećaja kod dece ima organske uzroke: nepravilno formiranje usta, nosa, oštećen sluh i slično. Svi ostali poremećaji zavise od samog učenja govora.

Svakog dana je sve više dece sa raznim odstupanjima u govoru i jeziku. Kad roditelji to primete, najčešće ne znaju kome da se obrate i ne znaju kad je pravo vreme da se potraži pomoć.

Čime se bavi logoped?

Ono što mnogi ne znaju jeste čime se sve bavi logoped i koje je njegovo polje delovanja.

Logoped je stručnjak koji se bavi problemima govora, jezika i glasa. Znači, ne bavi se samo korekcijom izgovora određenih glasova (što je uvreženo mišljenje), već se bavi i stimulacijom i korekcijom celokupnog govorno-jezičkog razvoja, čitanja, pisanja, problemima u učenju, kao i problemima glasa.

Primetili ste da govor i ponašanje vašeg deteta odstupaju u odnosu na govor i ponašanje njegovih vršnjaka? Obratite se našem stručnom timu stručnjaka sa dugogodišnjim iskustvom, koji će Vam pomoći da razjasnite svoje nedoumice i pravovremeno pomognete svome detetu! V

Vaša volјa da se na vreme informišete i podržite svoje dete, pomoći će mu da iskoristi sve potencijale sa kojima je rođeno. Zato, i najmanja sumnja da Vaše dete ne progovara po navršenoj prvoj godini života ili da ne reaguje na zvuke iz okoline, mora biti znak da se odmah obratite logopedu i defektologu kako bi se sprovele sve potrebne dijagnostičke procedure ,a dete se što pre uklјučilo u logopedski tretman.

Rana dijagnostika oštećenja sluha, govora i jezika, je garancija da se lakše i brže dođe do rešenja i to je jedan od preduslova za uspeh.

Glasovi se postepeno razvijaju i u petoj godini se izgovaraju pravilno bez distorzija (oštećenja). Kada se beba rodi potrebno je sa njom svakodnevno i puno razgovarati, bez obzira što vam ona prvih nekoliko meseci neće uzvraćati. Svoje prve glasove beba počinje da oblikuje i izgovara na početku trećeg meseca života. Međutim, to ne znači da vas dete  ne sluša. Naprotiv, ono pažljivo upija svaku vašu reč i postepeno počinje da uči, na taj način dete uči kako treba pravilno izgovarati određene glasove i reči. Dete treba uvek korigovati i ispraviti ako pogrešno izgovara i dati pravi primer reči ili rečenice kako bi se izbeglo da se govorni poremećaji pretvore u GOVORNE MANE.

Kada se najčešće primećuju govorni poremećaji?

Govorni poremećaji su kod dece prisutni najčešće između druge i pete godine starosti, govorne greške kod dece predškolskog uzrasta, dok se poremećaji govora kod školske dece, uglavnom svrstavaju u govorne mane.

Kada se treba obratiti logopedu za pomoćPostoje različite vrste poremećaja govora i jezika kod dece. Rani razvoj, kao i pravilna rana stimulacija deteta, od velikog su značaja za prognozu defektološko-logopedskog tretmana.

Neophodno je da roditelj na vreme prepozna ove poremećaje i da se obrati logopedu.Pravo vreme je kada posumnjate da problem postoji. Obratite se logopedu, potražite savet, a on će vam dati smernice i uputiti vas na najbolji put! Budite samopouzdani, strpljivi, puni vere i ljubavi i ne dozvolite da negativni stavovi utiču na formiranje vaših stavova.

Ako se govorne smetnje na vreme ne otklone izuzetno loše uticati na emocionalno i socijalno sazrevanje deteta. Deca u vrtiću,u školi, u parku, na ulici, često imitiraju drugare koji imaju nerazvijen govor i ismejavaju ih. Dete se tada povlači u sebe , zatvara, udaljava od drugara, stidi se,  razvija osećanje niže vrednosti. boji se reakcije okoline na svaku izgovorenu reč.Što su deca starija reakcije su sve surovije po dete s nerazvijenim govorom , a dete trpi sve veći pritisak okoline i logopedski problem prelazi i u psihološki . Bitno je  rešiti sve govorne probleme pre polaska u školu, kako bi se dete nesmetano obrazovalo i družilo s vršnjacima.

Kada je potrebno javiti se logopedu?

Neki od znakova u vezi s govorno-jezičkim razvojem kad je potrebno potražiti stručnu pomoć logopeda:

– Ako dete kasni s fazama gukanja (od 8. do 20. nedelje) i brbljanja (od 6. do 9. meseca).

– Ako se do godinu i po dana ne javljaju prve reči (trebalo bi da se jave između 9. meseca i godinu i po dana).

– Ako dete ne usmerava pažnju na govor ljudi oko sebe, ne podražava zvukove iz svoje okoline, ne razume jednostavne govorne naloge (ne tapše, ne maše, ne pokazuje gde mu je glava, gde su rukice…).

– Treba se obratiti logopedu kad ni sa dve godine mališan nije progovorio, ili ima svega nekoliko reči u rečniku, kad u tom uzrastu govori na nivou pojedinačnih reči i kada nema prostih rečenica (poput „Daj vodu“).

– Ako do treće godine nema komunikaciju koja je razumljiva i funkcionalna.

– Ako do pete godine nema razvijene sve glasove.

Mnoge odrasle osobe u nekoj nesreći oštete svoj mozak ili govorne mišiće.  Ponekad se posledice tih oštećenja same po sebi isprave ali čeće je slučaj da im ostaju dugoročne negativne posledice.

 Govorno – jezički poremećaji nakon moždanog insulta (šloga)

Podržavanje komunikacije kod osoba sa oštećenjem mozga povezanih sa starenjem (demencija).Određene bolesti zbog degeneracije mišićnih ili moždanih ćelija mogu izazvati teškoće sa govorom. Ali i tada često postoji mnogo strategija koje možete isprobati u cilju poboljšanja komunikacije.

Teškoće sa govorom koje su prisutne još od malena , ali sada kada su odrasli zbog posla ili drugih razloga,  ukoliko promena nije moguća i ukoliko vaš logoped ne može da „reši“ problem, možda će ipak moći da pronađe neke alternativne strategije koje vam mogu pomoći.

Tim psihijatrijske ordinacije PSIHO CENTAR MM Niš, koga čine eminentni stručnjaci: psihijatripsihoterapeuti, porodični psihoterapeuti, psiholozilogopedidefektolozi i dečiji neurolog, deciji psihijatar, EEGbiofeedback terapeuti se trude da pruže najbolju uslugu našim klijentima.

Ukoliko imate problem javite se na vreme Psiho centaru MM u Nišu!

Mi radimo i online preglede. Zakažite svoj termin  iz topline svog doma putem viber poziva, a mi ćemo organizovati razgovor sa izabranim terapeutom. Pozovite nas na naš broj 069 1298 136 ili posetite sajt: www.psihocentarmm.com