Migrena je česta primarna glavobolja od koje pati 10-12% ljudi. U gotovo svim krajevima sveta javlja se sa sličnom učestalošću, a 3 puta je češća kod žena. Oko 18% žena posle puberteta pati od migene, dok je kod muškaraca to tek 6%. Procenjuje se da se od 3% do 10% žena širom sveta pati upravo od ovog poremećaja, a 10-20% njih pojavu prve migrene povezuje sa pojavom prve menstruacije. Ako često imate glavobolju ili ste čak žrtva migrene, onda sigurno znate kakav bol izazivaju glavobolje koje su povezane sa menstruacijom.
Migrena ide sa poremećajem sna
Migrena često ide zajedno sa poremećajem sna, jedno može biti uzrok pojave drugog. Poremećaj sna koji je izazvan psihijatrijskim poremećajem, može uticati na pojavu migrene.
Ono što ovaj problem čini posebno teškim jeste činjenica da vam može biti teško da funkcionišete kada vas otkida glava od bolova, a posebno onda kada ne možete da se jednostavno isključite iz dešavanja oko vas – recimo, onda kada ste na poslu.
Vežbajte redovno!
Stručnjaci preporučuju redovno vežbanje. Uključuju mnogo vežbi istezanja, kao što su pilates i joga, inače je svaki tip vežbanja koristan. Kada glavobolja već nastupi, ne treba da se opiremo, već da se opustimo najbolje što možemo, prilegnemo u zatamljenoj, tihoj prostoriji, stavimo hladnu oblogu na glavu i ravnomerno dišemo, to može da ublaži bol i donose neku vrstu olakšanja.
Oslobodite se stresa!
Ne zaboravite da se oslobodite stresa, koji je najćešći uzrok glavobolje.
Najkorisnije su tehnike opuštanja: čitanje, šetnje, meditacija, pravilno disanje, akupunktura.
Vodite računa o ishrani!
Kada imate glavobolju morate voditi računa na ishranu ne preskakati obroke, a izbegavajte alkohol, naročito crno vino koje podstiče migrenu, kafu, jake sireve, mesne prerađevine, veštačke zaslađivače i proizvode koji sadrže pojačivače ukusa. Zdrava ishrana, uredan san, redovno kretanje i boravak u prirodi su ključni faktori da kontrolišete glavobolju.
Potreban je i adekvatan i povećan unos vode i dovoljna količina sna, svaki dan, ne samo kada vas boli glava, veći kao prevencija i smanjenje simptoma glavobolje. Ukoliko dođe do dehidratacije može samo pogoršati stanje, jer smanjuje protok krvi pa samim tim i količinu kiseonika koja dospeva u mozak.
Potražite pomoć stručnjaka
Ako su glavobolje zaista nepodnošljive, stručnjaci se slažu da mogu pomoći lekovi, a ako i to ne pomogne da se vidi uzrok pojave migrene. Ukoliko je potrebno za detaljnijom analizom, mora se snimiti glava.
Dijagnostikovanje migrene se radi pomoću elektroencefalografije (EEG), zato što migrena pripada grupi oboljenjenja kod kojih primarno postoji poremećaj funkcije mozga.
Terapija za migrenu podrazumeva lečenje napada, što pre svega uključuje primenu analgetika na bazi acetilsalicilne kiseline i Ibuprofena. Kada se napadi javljaju češće, u slučajevima kada migrena počne da se javlja i do tri puta mesečno uvode se lekovi koji sprečavaju pojavu migrenskih napada, u terapiju se tada uključuju lekovi iz grupe antihipertenziva, antidepresiva i antiepileptika.
Lekovi za profilaksu migrene obično se uvode posle uradjene dijagnostike za migrenu, po pravilu posle EEG snimanja.
Tim psihijatrijske ordinacije PSIHO CENTAR MM Niš, koga čine eminentni stručnjaci: psihijatri, psihot
Ukoliko imate problem javite se na vreme Psiho centaru MM u Nišu!
Mi radimo i online preglede. Zakažite svoj termin iz topline svog doma putem viber poziva, a mi ćemo organizovati razgovor sa izabranim terapeutom. Pozovite nas na naš broj 069 1298 136 ili posetite sajt: www.psihocentarmm.com