Ulazak u pubertet je period kada porodični sistem doživljava promene jer dete ulazi na put ka identifikaciji sa odraslima, počinje da se suprostavlja sve češće granicama koje su
postavljene, ima želju da bude priznat, da menja svet oko sebe i samoga sebe.
Porodica reaguje na razne načine na ove promene jer sa jedne strane imamo porodični sistem sa već utvrđenim vrednostima, dok sa druge strane imamo spoljašnji sistem čiji atributi su znatno ubrzaniji, promenjiviji, smenjuju se itd. Sam taj put može biti rizičan jer su deca u periodu puberteta češće van kuće, više sa vršnjacima, što u školi, što u druženju posle škole, pa samim tim su izloženi i potencijalnim opasnostima, a još uvek svest o posledici nije dovoljno razvijena.
Pored toga ako imamo još i disfunkcionalnu porodicu dete je svakako u većem riziku da upadne u problem u spoljašnjem svetu jer će zbog loše atmosfere u kući imati veću potrebu da manje vremena provodi sa porodicom. Jedna od opasnosti jesu psihoaktivne supstance. Roditelji koji imaju decu u dobi puberteta danas se sve češće sreću sa tim problemom.
Iz tog razloga smo posetili bolnicu za lečenje zavisnosti MedTiM koja se nalazi u Novim Banovcima i u kojoj radi internacionalni tim stručnjaka. Direktor bolnice Dr Aleksej Elistratov koji se bavi problemima sa zavisnošću više od 15 godina, pružio nam je odgovore na neka naša pitanja o zavisnosti kod mladih i zloupotrebi droga i alkohola.
Trendy portal: Koja je učestalost i koja je psihoaktivna supstanca najzastupljenija kod mladih danas?
Dr Aleksej: Ministarstvo zdravlja sprovelo je istraživanje u srednjim školama i dobilo poražavajuće podatke. Podaci su da je više od 50 posto srednjoškolaca probalo marihuanu do 15. godine, od čega 10% je nastavilo da konzumira marihuanu svakodnevno. Nemamo tačan podatak koliko je onih koji puše marihuanu povremno, što je takođe važno prepoznati zbog blagovremene intervencije porodice. Problem je što se marihuana lako nabavlja, nije skupa i meša se sa ostalim lako dostupnim psihoaktivnim supstancama – alkohol i tablete što dotatno povećava problem. Heroin je najopasnija droga zbog toga što najbrže stvara zavisnost i najčeće dovodi do smrtnosti. Posle heroina koji najbrže stvara zavisnost, alkohol je sledeća supstanca po brzini ravijanja zavisnosti, a zatim slede marihuana i kokain.
Takodje, u populaciji mladih sve ćešče se koriste amfetamini i ekstazi, droge koje su danas najpristupačnije na tržištu pored alkohola.
Opijati, marihuana, alkohol i tablete su supstance koje se konzumiraju u ranijem životnom dobu, od puberteta pa na dalje, dok je kokain droga koju uglavnom konzumiraju odrasli, što zbog dostupnosti, što zbog cene. Vrlo često kokain predstavlja statusni simbol, dok sa druge strane može biti i sredstvo izlaska iz depresivnih epizoda i anksioznosti. Nehemijska zavisnost, kocka, je nateža za utvrdjivanje učestalosti i kontrolu, a sa druge strane najdostupnija zbog online kockanja gde prednjači sportska kladionica. Možemo zaključiti da od svega navedenog najčešća zloupotreba alkohola koji ujedno i otvara vrata
drugim zavisnostima.
Trendy portal: Koji su znaci po kojima možemo prepoznati da je neko lice uzelo ili uzima drogu?
Dr Aleksej: Različite vrste psihoaktivnih supstanci daju različite efekte te je stoga važno obratiti na pažnju svaku upadljivu promenu u ponašanju i komunikaciji. Posledice uzimanja psihoaktivnih supstanci su izmenjeno psihičko funkcionisanje, izmenjena stanja svesti – pojačana budnost ili pospanost – zavisno od konzumirane supstance, promenjen misaoni toko. Neke psihoaktivne supstance imaju halucinogene efekte. Raspoloženje je nestabilno i varira od euforije do povlačenja i izolacije. Nekada se javljaju preterani strahovi ili napadi panike. Ponašanje se menja, od pospanog i usporenog do ubrzanog. Ponekad su prisutni agresivni ispadi, verbalni ili u nekim slučajevim fizički. Trajanje ovih promena
zavisi od količine i tipa supstance koja se konzumira. Uzimanje prevelike količine supstance može dovesti do ozbiljnih fizičkih i psihičkih posledica, a u nekim slučajevima i do smrtnog ishoda.
Trendy portal: Šta roditelj treba da uradi kada primeti ili sazna da mu dete konzumira drogu?
Dr Aleksej: Kada primetite promene u ponašanju i raspoloženju kod svog deteta treba razmotriti moguće uzroke tih promena, ali svakako ne treba isključiti mogućnost upotrebe psihoaktivnih supstanci. Pre svega potražite konkretne dokaze da opravdate svoje sumnje da li dete uzima drogu. Jedan od najjednostavnijih i najpouzadanijih načina je urin test koji će potvrditi ili otkloniti sumnju. Budite otvoreni i direktni u komunikaciji, iskreno iznesite svoju zabrinutost. Osim toga, pripremite se za razgovor, informišite se o prirodi zavisnosti i mogućim načinima rešavanja problema. Budite spremni da potražite stručnu pomoć.
Mladi najčešće izbegavaju da kažu istinu jer se plaše kazne i sankcionisanja, ali ukoliko otvoreno priznaju da koriste neku od ilegalnih supstanci iskoristite to kao dobru polaznu osnovu za rešavanje problema. Ne osuđujte i ne napadajte svoje dete, već iskoristite povrenje koje ima u vas da počnete što efikasnije da rešavate problem.
Trendy portal: Koliki procenat mladih sa problemom narkomanije se javlja za pomoć?
Dr Aleksej: Retki su slučajevi kada mlade osobe same traže pomoć, najćešće prvi kontakt sa stručnim ličima uspostavljaju roditelji. Uobičajeno je da mladi pokušavaju da reše problem sa zavisnošću nekim manje radikalnim oblicima lečenja, kao što su povremeni odlasci kod psihijatra, ambulantno lečenje ili psihoterapija. Tek kada se uvere da ne mogu sami da prevaziđu problem, odluče se za kompleksnije lečenje zavisnosti koje podrazumeva stacionarnu fazu, farmakoterapiju i psihoterapiju. Vrlo često, mladi pacijenti budu u otporu, teško prihvataju da im je pomoć potrebna.
Trendy portal: Šta posle bolničkog lečenja?
Dr Aleksej: Po završetku bolničkog lečenja neophodno je nastaviti sa daljim psihijatrijskim praćenjem pacijenta kroz poštovanje pravila ponašanja u apstinenciji i redovnim uzimanjem propisane farmakoterapije. Psihoterapija je takodje veoma važan deo ambulantne faze lečenja zavisnosti. Osim toga, neophodno je da se pacijent vrati u podržavajuću sredinu koja nema previše provokativnih faktora.
Ukoliko imate neko pitanje ili vam treba besplatna konsultacija slobodno možete posetiti najsavremeniju bolnicu za lečenje zavisnosti u Evropi – MedTiM koja se nalazi u ulici Zemunska 40b, Novi Banovci.
Tel: +381668035074
Tel: +381668035073
E-mail: info@medtim.rs
Prijem pacijenata je svakog dana od 00 do 24h!