Šlepanje vozila u kvaru

0
1109
Slepanje vozila u kvaru

Šlepanje vozila u kvaru nije nimalo jednostavan zadatak koji se može obaviti na više načina. Ipak, za ovaj poduhvat neophodno je angažovati profesionalni tim sa dugogodišnjim iskustvom.

Samo jedna od situacija koje vas mogu zadesiti na putu jeste kvar na vozilu. Čak iako ste iskusan vozač, ova situacija može vam se dogoditi. Čak iako ste obavili servis pre puta, ipak se mogu dogoditi nepredviđene situacije i kvarovi na vozilu.

Iz tog razloga, nikada se ne savetuje polazak na duži ili kraći put bez kontakta proverene i pouzdane šlep službe, kakva je i šlep služba u Beogradu, AS 011. U svakom trenutku, uz sebe morate imati kontakt telefon iskusne šlep službe jer se nikada ne zna kada vam može zatrebati. Zato, najbolje je biti pripremljen na sve nepredviđene situacije, kakva je i kvar na vozilu.

Šlepanje vozila u kvaru uz pomoć prijatelja ili šlep službe?

Iako vam možda može pasti na pamet da za šlepanje vozila u kvaru pozovete prijatelja u pomoć ili slučajnih vozača, koji se u tom trenutku pronađu u blizini, to nije i najpametnije rešenje.

Slepanje vozila u kvaruUkoliko se odlučite za ovakav poduhvat, šlepanje pokvarenog vozila postaje daleko komplikovanije, a ono zahteva od vas da poznajete i sve propise u saobraćaju. Dakle, šlepanje vozila koje se pokvarilo na putu može ugroziti ostale učesnike u saobraćaju. To se nikako ne sme dogoditi. Zarad sopstvene, ali i bezbednosti drugih osoba na javnim putevima, uvek je najbolje rešenje pozvati šlep službu.

Osim sigurnosti, još jedan važan aspekt jeste i mehanizacija koja se koristi u ove svrhe. Dakle, šlep služba će sasvim sigurno posedovati svu neophodnu mehanizaciju za šlepanje vozila u kvaru. Vaš prijatelj ili slučajni vozač možda neće. Osim toga, iskustvo takođe igra veliku ulogu. Šlep služba sa iskustvom u šlepanju pokvarenih vozila će daleko bolje odgovoriti na ovaj izazov od slučajnog prolaznika na putu.

Na koji način se vrši šlepanje vozila u kvaru?

Šlepanje pokvarenog vozila je moguće izvršiti uz pomoć užeta, krute veze ili rude i vešanjem.

Uže nije dozvoljeno koristiti ako je došlo do kvara na uređaju za upravljanje ili uređaju za zaustavljanje. Na ovaj način ne sme se vršiti ni šlepanje teretnog vozila ili autobusa. Rastojanje između vozila koje vuče i pokvarenog vozila mora biti više od 3 metra, a manje od 5.

U slučaju vuče uz pomoć krute veze, propisano rastojanje mora iznositi manje od 3 metra.

Šlepanje vozila kojem se pokvario uređaj za upravljanje obavlja se vešanjem o vučno vozilo.

Dozvoljena brzina za šlepanje pokvarenog vozila iznosi 40 km/h. Ova brzina propisana je radi bezbednosti svih učesnika u saobraćaju, pa tako i za pokvareno vozilo i vozilo koje ga vuče.

Da li je neophodno obeležiti vozila koja učestvuju u šlepanju pokvarenog automobila?

Ukratko, odgovor je da. Neophodno je obeležiti i vozilo koje vuče i pokvareno vozilo.

Ovaj poduhvat može se vršiti u bilo koje doba dana ili noći, ali vozila moraju biti propisano obeležena. Koristi se sigurnosni trougao. Pri tome, na vozilu koje vuče neispravno vozilo, sigurnosni trougao se postavlja sa prednje strane. Na vučenom vozilu, sigurnosni trougao postavlja se na zadnjoj strani.

Vozilo koje obavlja šlepanje mora imati upaljene sve pokazivače pravca, dok pokvareno vozilo to može učiniti ako pokazivači pravaca funkcionišu.

Ukoliko je na putevima smanjena vidljivost, na vučenom vozilu moraju biti upaljena poziciona svetla, ukoliko ona rade.

Slepanje vozila u kvaruŠlepanje pokvarenog vozila uvek bi trebalo prepustiti profesionalnom timu, kakav je i tim šlep službe AS 011. Gde god da se nađete na putu, ova šlep služba stiže do vas u najkraćem vremenskom periodu. Šlepanje vozila vrši se na teritoriji naše države, ali i u inostranstvu.