U kasnim 1700-im, sveži sok od citrusnog voća postao je glavna namirnica na britanskim ratnim brodovima, a 1970. godine, Nobelovac Linus Pauling napisao je i svoju popularnu knjigu ‘Vitamin C i Prehlade’, u kojoj je tvrdio da uzimanje velike doze vitamina C dovodi do boljeg zdravlja, a posebno pomaže u sprečavanju prehlade.
Vitamin C (također poznat i kao askorbinska kiselina) podržava formiranje kolagena i važan je za imunitet, pomaže u apsorbiranju željeza, a istraživanja pokazuju da može pomoći i u proizvodnji određenih moždanih hemikalija. Pored toga, ovaj vitamin je jako važan antioksidans koji čisti slobodne radikale koji mogu oštetiti naše stanice.
Uprkos tome što danas znamo da vitamin C ne sprečava nastanak prehlade, ipak ne bi smo trebali zanemariti sve zdravstvene prednosti koje nam donosi – a ima ih mnogo:
Vitamin C pomaže u popravci i regeneraciji tkiva
Vitamin C pomaže u ozdravljenju i regeneraciji tkiva, zaštiti od srčanih bolesti, pomoći u apsorpciji gvožđa, sprečavanju i smanjenju LDL („lošeg“) holesterola i triglicerida. Istraživanje pokazuje da vitamin C može pomoći u zaštiti od različitih vrsta raka borbom protiv slobodnih radikala i pomaganjem u neutralisanju efekata nitrita (konzervansi pronađeni u nekoj pakovani hrani koji mogu podići rizik od određenih oblika raka). Suplementarni vitamin C takođe može smanjiti trajanje i simptome obične prehlade, pomoći odlaganje ili sprečiti katarakte i podržati zdravu imunološku funkciju.
Vitamin C u borbi protiv raka
Još uvek nije potpuno jasno da li se Vitamin C može boriti protiv raka, ali postoje mnogi razlozi za nadu da pospešuje borbu: par studija je pokazalo da su žene koje su konzumirale velike količine vitamina C iz hrane imale manji rizik da obole od raka dojke.
Mnogi naučnici su se bacili u potragu za načinom na koji bi mogli koristiti vitamin C za lečenje raka. Jedno od istraživanja koje se trenutno provodi: pacijenti koji imaju rak uzimaju velike doze vitamina C u nadi da će njegova antioksidativna svojstva uništiti stanice raka. Još uvek je rano za bilo kakve zvaniče rezultate, ali nadmo se najboljem!
Poboljšava izgled kože
Vitamin C je najbolji antioksidans za kožu, jer joj on pomaže pri neutralisanju slobodnih radikala. Ovi slobodni radikali se akumuliraju prilikom dugog izlaganja suncu i starenja.
Neke studije čak pokazuju da vitamin C zaista može podmladiti kožu i korisiti se u mnogim preparatim za žene.
Koji su znaci nedostatka vitamina C?
Simptomi nedostatka vitamina C uključuju umor, slabost mišića, bolove u zglobovima i mišićima, krvarenje desni i osip na nogama. Produženi nedostatak može prouzrokovati skorbut, retku ali potencijalno ozbiljnu bolest.
Kolika je doza vitamina C za unošenje preporučena?
Prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), preporučeni dnevni dodatak vitamina C (RDA) za odrasle starije od 19 godina je:
muškarci, 90 mg dnevno
žene, 75 mg dnevno
trudnice, 85 mg dnevno
dojilje, 120 mg dnevno.
Kako dobijate dovoljno vitamina C iz hrane?
Vitamini C se lako može naći u hrani, jer je većina voća i povrća bogata ovim vitaminom. Dobri izvori su: jabuke, nar, bobice, brokoli, kupus, dinja, lubenica, karfiol, citrusi (limunovi, limete, pomorandže), kivi, obogaćena hrana (hleb, zrna, žitarice), tamno zelenilo (kale, spanać), paprike (posebno crvene paprike, koje sadrže najviši sadržaj vitamina C), krompir i paradajz.
Postoje li neki rizici povezani sa previše vitamina C?
Kada se dobiju iz izvora hrane i dodataka u preporučenim dozama, vitamin C se generalno smatra bezbednim. Neželjeni efekti se retko javljaju, ali uključuju dijareju, mučninu, grčeve u stomaku i druge gastrointestinalne simptome. Za većinu zdravih pojedinaca, telo može zadržati i koristiti oko 200-250 mg vitamina C dnevno, a bilo kakav višak se izgublji kroz urin.
U vreme bolesti, prilikom oporavka od povrede ili u uslovima povećanog oksidativnog stresa (uključujući i pušenje), telo može koristiti veće količine. Visoke doze vitamina C (veće od 2.000 mg / dan) mogu doprineti stvaranju kamenca u bubregu, kao i uzrokovati ozbiljnu dijareju, mučninu i gastritis.
Postoje li i drugi posebni razlozi?
Neželjena dejstva mogu se pojaviti između vitamina C i antikoagulantnih lekova kao što je varfarin (Coumadin), smanjujući njihovu aktivnost. Proizvodi nikotina, oralni kontraceptivi / estrogeni, tetraciklini, barbiturati i aspirin mogu smanjiti nivo vitamina C.
Vitamin C može povećati apsorpciju gvožđa i luteina. Iako neki dokazi ukazuju na to da velike doze dodatnog vitamina C mogu ometati apsorpciju i metabolizam vitamina B12 koji se nalazi u hrani, druge studije nisu pokazale takve rezultate.