Kada je neophodno uraditi ultrazvuk srca?

Srce predstavlja šuplji mišićni organ smešten između plućnih krila, koji ima zadatak da snabdeva sve organe dovoljnom količinom krvi. Samim tim, ono igra ključnu ulogu i od krucijalnog je značaja održavati ga zdravim. Upravo iz tog razloga savetuje se obavljanje kompletnog kardiološkog pregleda, već pri prvim simptomima koji ukazuju na određeni problem.

0
793
Ultrazvuk srca

Ultrazvuk srca predstavlja neinvanzivnu, dijagnostičku kardiološku metodu koja je potpuno bezbedna i bezbolna. Vrši se kako bi se stekao detaljan uvid u stanje struktura srca i većih krvnih sudova, koji izlaze iz srčanog mišića.

Srce predstavlja šuplji mišićni organ smešten između plućnih krila, koji ima zadatak da snabdeva sve organe dovoljnom količinom krvi. Samim tim, ono igra ključnu ulogu i od krucijalnog je značaja održavati ga zdravim. Upravo iz tog razloga savetuje se obavljanje kompletnog kardiološkog pregleda, već pri prvim simptomima koji ukazuju na određeni problem.

Zašto je neophodno uraditi ultrazvuk srca u sklopu kardiološkog pregleda otkrivamo u narednim redovima.

Broj obolelih od kardiovaskularnih bolesti je u porastu

Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti na svetskom nivou. One uzimaju oko 17,9 miliona života svake godine i taj broj je u konstantnom porastu. Radi se o grupi poremećaja srca i krvnih sudova. One uključuju koronarne i reumatske bolesti srca i druga stanja. Više od dve trećine smrtnih slučajeva su posledica srčanih i moždanih udara, a jedna trećina ovih smrtnih slučajeva javlja se prerano. Najvažniji faktori rizika od srčanih oboljenja i moždanog udara su fizička neaktivnost i loša ishrana, ali i upotreba alkohola i duvana.

Ultrazvuk srcaEfekti su kod pojedinaca ispoljeni kao povišen krvni pritisak, povišena glukoza (šećer) u krvi, povišeni lipidi u krvi i prekomerna gojaznost. Ovi „faktori srednjeg rizika“ ukazuju na mogućnost nastanka srčanog i moždanog udara, pojave srčane insuficijencije i drugih komplikacija.

Pokazalo se da prestanak upotrebe duvana, smanjenje soli u ishrani, više voća i povrća, redovnija fizička aktivnost i izbegavanje alkohola smanjuju rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti.

S obzirom na to da iz godine u godinu raste broj registrovanih oboljenja srca, postaje kristalno jasna važnost preventivnih kardioloških pregleda, a između ostalog i ultrazvuka srca. Preventiva, ali i adekvatno lečenje ključ su uspešne borbe protiv kardivaskularnih bolesti. Stoga, redovne kontrole kardiologa i uvid u stanje srčanih struktura igraju važnu ulogu.

Kada je potrebno uraditi ultrazvuk srca?

Ehokardiografija nije nova dijagnostička metoda. Naime, njena istorija počinje još u 18. veku, kada je Jean-Daniel Colladon razvio sonografiju, koja je osnova ultrazvuka.

Ipak, bilo je potrebno više vremena da ultrazvuk i zvanično bude upotrebljen. Zahvaljujući neurologu Karlu Dusiku, ultrazvuk je počeo da se koristi u medicini, a zatim i u kardiologiji.

Obavljanje ultrazvuka srca preporučuje se svim osobama koje su prebolele akutni infarkt miokarda ili su preležali perikarditis ili imali određenu hiruršku intervenciju na srcu. Obavezan je svim osobama koje su već obolele od kardiovaskularnog oboljenja, kao što je postojanje srčane mane.

Koristeći se ultrazvučnom dijagnostikom, kardiolozi su u stanju da identifikuju tumore srca ili krvne ugruške u srčanim šupljinama. Takođe, ultrazvuk srca trebalo bi da urade i osobe koje imaju povišen krvni pritisak udružen sa povišenim holesterolom u krvi.

Ukoliko primetite da se brzo zamarate ili određene nepravilnosti u radu srca (preskakanje, ubrzan broj otkucaja), ali i prepoznate bol u grudima, zakažite ultrazvučni pregled srca na vreme.

Genetske predispozicije takođe mogu biti razlog da se javite svom kardiologu radi obavljanja kompletnog kardiološkog pregleda i analiza.

Kako se obavlja ultrazvučni pregled srca?

Pregled kardiologa obuhvata, između ostalog i ultrazvuk srca.

Ultrazvučni pregled se obavlja u ležećem položaju. Pacijent može ležati na leđima ili na boku, sa levom rukom ispod glave. Pre nego što otpočne sa pregledom, kardiolog će naneti gel na ultrazvučni aparat kako bi uvećao vidljivost ultrazvučnog talasa. Ovi ultrazvučni talasi se odbijaju kroz tkivo grudnog koša i stvaraju jasnu sliku srca.

Važno je napomenuti da je ultrazvučni pregled metoda koja se može izvoditi od najranijeg uzrasta do poznih godina, bez ikakvih posledica po zdravlje.

Ultrazvuk srcaUkoliko vam je neophodan kardiolog popust vas očekuje u lekarskoj ordinaciji Dr Nestorov.

Zakažite ultrazvuk srca i kompletan kardiološki pregled i sačuvajte svoje zdravlje!