Iz godine u godinu glasnije su debate o tome treba li marihuanu legalizovati, dok sve veći broj zemalja širom sveta svoja zakonodavstva, po pitanju uzgajanja i korišćenja ove biljke, liberalizuje. Razlog za ovo polemisanje naizlgled je jednostavan – da li je i koliko konzumiranje marihuane dobro ili štetno po zdravlje?
Šta je, zapravo, marihuana?
Marihuana je osušeni cvet biljke kanabisa koja se koristi kao opijat u medicinske svrhe i predstavlja jedno od najblažih halucinogenih sredstava. Postoji više od dve stotine naziva za marihuanu, ali u Srbiji je najpoznatija po slengovima trava, vutra, a ponekad se koristi i izraz skank. Razlog zbog kojeg marihuana izaziva halucinacije jeste supstanca koju ova biljka sadrži i naziva se THC (tetrahidrokanabinol). Pored THC-a, za koji se uglavnom vezuju negativna dejstva, marihuana sadrži i više od 400 drugih hemijskih supstanci od kojih neka služe za opuštanje, a pojedina deluju čak i antibakterijski.
Kako se marihuana upotrebljava?
Ljudi koji marihuanu koriste kao opijat uglavnom je puše kao cigarete (u narodu poznatije i kao džoint), ili kao lule (odnosno nargile), a ponekad je konzumiraju kao hranu ili pripremaju kao čaj.
Međutim, ono što pravi glavnu razliku u odnosu na obične cigarete je da se dim kanabisa ne filtrira i da se duže vremena zadržava u plućima, a njen efekat je vidljiv već nakon nekoliko udahnutih dimova, dok delovanje samo jedne ispušene cigarete sa marihuanom može trajati tri sata, a u pri većem konzuimiranju i do čak čest časova.
Koja su korisna, a koja su štetna dejstva marihuane?
Zagovornici ozakonjivanja i korišćenja marihuane ističu samo njena pozitivna i lekovita dejstva koja su, kako kažu, poznata vekovima unazad. Neka od njih su, kako navode, između ostalih, ublažavanje bolova i upalnih procesa u crevima, smanjivanje gojaznosti, smirivanje i ublažavanje epileptičnih napada, pozitivno dejstvo na Parkinsonovu i Alchajmerovu bolest, kao i da leči glaukom i da pomaže kod fibromialgije i anoreksije.
Međutim, konzumiranje ove biljke ima i svoje negativne psihofizičke efekte. Korišćenje kanabisa može izazvati kratkotrajno pamćenje, smanjuje koncentraciju i motivaciju, dolazi do iskrivljene slike stvarnosti, kao i do povećanja senzibiliteta i anksioznosti, dok su pojedina istraživanja pokazala da preterano korišćenje ove supstance dovodi i do paničnih napada, pa i do šizofrenije. Kada su u pitanju negativne fiziološke posledice, marihuana ubrzava rad srca što povećava opasnost od infarkta, utiče na naglu promenu krvnog pritiska, izaziva rak pluća, slabi imuni sistem, a u pojedinim studijama se navodi i da kod žena utiče na smanjivanje fertiliteta, odnosno plodnosti.
Dakle – da li je marihuana droga ili lek?
Iako konzumiranje marihuane, kao što vidimo, sa sobom povlači mnogo kontroverzi, jedno je sigurno – marihuana stvara psihičku zavisnost, kao i bilo koja druga vrste droge, dok njeno korišćenje u dužem periodu razvija i toleranciju na njenu upotrebu, što dalje sa sobom povlači apstinencijalnu krizu pri prestanku njenog konzumiranja. Neki od simptoma zavisnosti od upotrebe kanabisa su svakodnevna sve veća želja za novim dozama, gubitak ili manjak sna, smanjenje apetita, nagle promene raspoloženja, nervoza i nemir, glavobolja, a katkad i mučnina. Jedna od najrizičnijih posledica učestalog i hroničnog konzumiranja marihuane jeste postojanje osećaja da je život težak i bezvredan, što u najgorem slučaju može dovesti do depresije i suicidalnih misli.
Ukoliko konzumirate marihuanu i osećate neke od ovih simptoma, nemojte se stideti da se se obratite lekarima. Zapamtite – nijedan problem nije nerešiv.
Bolnica MedTiM već godinama uspešno leči i rešava probleme zavisnosti, kao i druge psihičke probleme primenom stručnih saveta i terapija, a uz svetski priznato i nagrađivano medicinsko osoblje i najsavremenije medicinske uređaje u ovoj ustanovi, prebrodićete svaku krizu. Zahvaljujući zajedničkom trudu i zalaganju ponovo ćete biti srećni i Vaš život će opet imati smisla.