Anketa: Da li ste za pomeranje sata i dokle ćemo još tako?

Jutros smo prešli na zimsko računanje vremena, a gotovo svi u svetu se slažu da se sa praksom pomeranja kazaljki sata mora prestati!

0
1250
Pomeranje sata anketa ukidanje
Photo: Pixabay.com

Jutros smo spavali jedan sat duže, naime satove smo vratili za jedan sat unazad u tri ujutru na  dva. I opet počinje ‘zimsko’ računanje vremena, kraći dani i duže noći. Iako je to zimsko vreme barem u Srbiji, većini ljudi mrsko, ono je u stvarnosti ‘pravo/standardno’ vreme. Da li želite da prestanemo sa pomeranjem kazaljki možete dati svoje mišljenje time što ćete učestvovati u anketi na dnu ovog članka.

via GIPHY

Dozlogrdilo je Evropljanima da pomeraju sat svakog novembra i marta (kada gubimo sat sna) što je i pokazala anketa Evropske komisije koja se sprovela ranije ove godine. To telo Evropske unije donelo je predlog svim članicama da poslednji zajednički put svi ‘pomere kazalje’ u martu 2019. A oni kojima je draže zimsko računanje da se na njega vrate u novembru 2019. i onda nema više pomeranja satova u Europi, zauvek.

Ideju su oberučke prihvatili i pohvalili svi, od političara, privrednika i običnih ljudi, ali ipak je negde zapelo. Naime predstavnici zemalja Evropske unije rekli su da im je taj rok do proleća 2019. malo prebrz. Ipak građani EU su zainteresovani za ukidanje pomeranja sata kao nikada do sada, jer je peticiju putem interneta od 4. jula do 16. avgusta ispunio rekordan broj ljudi, očigledno nezadovoljnih remećenjem bioritma dva puta godišnje.

via GIPHY

Pomeranje sata u proljeće je praksa koje je uvedena prvo u Austrougarskoj. Ova monarhija bila je prvim zemlja u svetu koja je prekinula zimsko računanje vremena i pomerila sat unapred. Tačnije od 30. aprila do 1. oktobra 1916. dok je Evropom besneo Prvi svetski rat, Austrougarska monarhija i Nemačka krenule su sa uštedom svetla pomerivški kazaljke sata s dva ujutro na tri. Za njima je to uradila i Velika Britanija. Tada je bilo bitno da leti dani traju duže i da se tako uštedi na industrijskoj proizvodnji. Nisu morali da pale svetlo dok su radnici u fabrikama proizvodili oružje. Ali ta vremena su odavno prošla.

via GIPHY

Uglavnom se južnije zemlje EU zalažu za letnje vreme, dok skandinavskim zemljama više odgovara zimsko računanje, jer njima zimi dan sviće tek negde između devet i deset sati. Kako god građani i svaka zemlja (bilo bi dobro da to uradimo u dogovoru sa susednim zemljama) odlučiće na kojem vremenu će ostati, a ako shvate da su loše odabrali imaće mgućnost za reviziju.

Recite nam u anketi i komentarima da li ste za ukudanje pomeranja kazaljki sata?

Anketa: Da li ste za pomeranje sata i dokle ćemo još tako?

Da li ste za pomeranje sata?

Thank you for the vote!

Ostavite odgovor

Molimo vas unesite vaš komentar!
Molimo Vas da unesete ime ovde