Akloholizam kod žena – Kada je potrebno potražiti pomoć?

Praćenjem alkoholizma kod žena, uočeno je da starije žene najčešće piju vino, dok mlađe žene i devojke podjednako vole da piju vino, pivo i žestoka pića. Bračni problemi, usamljenost, neraspoloženje, manjak samopoštovanja, navike i odnos prema alkoholu stečene u porodici u velikoj meri utiču na nastanak i razvoj alkoholne zavisnosti kod žena.

0
1418
Alkoholizam kod žena

Prema istraživanjima u Americi, dva pića za muškarce i jedno piće za žene nekoliko puta nedeljno se smatra umerenim pijenjem. Ali, ako se pije nekoliko puta nedeljno po dva pića, odnosno po jedno, možda neće da šteti fizičkom zdravlju, ali postoji mogućnost da steknete naviku.

3-5% ukupne svetske populacije zloupotrebljava alkohol ili je zavisno od alkohola.
Život alkoholičara je za 20-30 godina kraći od prosečne životne starosti stanovništva. Invalidnost alkoholičara nastaje 10-20 godina ranije u odnosu na druge invalide (15-25% ).

Šta karakteriše alkoholizam kod žena?

Žene počinju da piju dosta kasnije, a ono što ih još razlikuje u odnosu na muškarce je da najčešće piju same, krijući se od svih. Nagomilani stres je vrlo često glavni okidač za početak pijenja, što jasno govori da je alkoholizam kod žena simptomatski, odnosno znak nekog drugog poremećaja, kao i “ventil” za oslobađanje od problema i napetih situacija. Sve ovo zajedno vremenom dovodi do uspostavljanja zavisnosti.

Alkoholizam kod ženaPraćenjem alkoholizma kod žena, uočeno je da starije žene najčešće piju vino, dok mlađe žene i devojke podjednako vole da piju vino, pivo i žestoka pića.
Bračni problemi, usamljenost, neraspoloženje, manjak samopoštovanja, navike i odnos prema alkoholu stečene u porodici u velikoj meri utiču na nastanak i razvoj alkoholne zavisnosti kod žena.

Za žene-alkoholičare je u većini slučajeva karakteristično (naročiti za žene na visokom položaju) da se trude da prikriju znakove alkoholizma sa izraženom šminkom, elegantnom odećom, čistom obućom, novom frizurom i bojom kose, itd.

One su stalno doterane i našminkane, kao da su pre minut izašle iz modnog salona.

Kako prepoznati alkoholizam kod žena?

Simptomi alkoholizma su lako prepoznatljivi, a neki od njih su:

  • Konzumirate alkohol više ili duže nego što se nameravate,
  • Pokušavate da smanjite konzumiranje alkohola, odnosno da prestanete, ali ne uspevate.
  • Provodite dosta vremena pijući alkohol ili oporavljajući se od mamurluka i drugih posledica (česti su kratki izostanci od 1-2 dana posle mamurluka i „iščezavanja sa posla“ od nekoliko sati).
  • Imate smetnje u svakodnevnom životu zbog pijenja alkohola, na poslu,( alkoholičar izostaje sa posla 20-60 dana u godini) u odnosu na druge…
  • Stalna želja za alkoholom koja sve više raste , učestalije pijenje zapravo predstavlja treniranje organizma i njegovo privikavanje na redovnije uzimanje alkohola.
  • Nastavak pijenja alkohola iako su odnosi sa porodicom i/ili prijateljima u krizi ili prekinuti.
  • Asocijalno ponašanje alkoholičara stvara loše međuljudske odnose i lošu radnu atmosferu i umanjuje produktivnost i radni učinak.
  • Gubitak interesovanja za hobije i za druge sadržaje da bi se pilo, odnosno iznalaženje bilo kakvog povoda za piće.
  • Često se nalazite u situacijama da, zbog vašeg pijenja je neko mogao da bude povređen ili da izgubi život.
  • Morate da sve više i više pijete alkohol , pad tolerancije (potrebne manje količine alkohola da se napije).
  • Nastavljate da pijete iako vam je zdravlje ozbiljno narušeno, kako fizičko, tako i mentalno(pogoršavaju se anksioznost i depresija…).
  • Imate apstinencijalne krize kad prestanete da pijete.
  • Alkoholičar je sve više zavisan od alkohola i sve manje u stanju da i najmanje probleme podnese bez alkohola.
  •  Dolazi do pojave alkoholne amnezije (potpuni ili djelimični gubitak sjećanja, zaboravljanje događaja iz vremena pijanstva).
  • Ako mlada osoba ne nauči kako da se efikasno bori sa stresom , onda će uz pomoć stručnog osoblja rešiti problem.

Kako se izlečiti od alkohola?

Nadamo se da gore navedeni simptomi mogu nekome pomoći da shvate da je možda prešao granicu i da reaguje na vreme, kako bi se sprečio nastanak još veće štete.
Mi nemamo čaroban lek za alkoholizam, to je dugotrajna borba koja zahteva angažovanje psihijatra ili psihoterapeuta, podršku cele porodice i jako puno strpljenja volje i ljubavi.
Kada se radi o izlečenju od ove bolesti zavisnosti , mnogo veću šansu imaju žene koje na terapiju dolaze sa partnerom i decom.

Alkoholizam kod žena
Suprug žene koja ima problem sa alkoholizmom, po otkrivanju problema, vrlo često želi da se razvede što pre, bez postojanja svesti da je možda upravo on svojim ponašanjem doprineo tom stanju. Žene kriju zavisnost što direktno smanjuje mogućnost da se na vreme jave na lečenje.

Došlo se do zaključka da su muževi alkoholičarki mnogo više podržavajući saradnici u odnosu na žene alkoholičara. One neguju ulogu ,,žrtve ” koju svi žale i svetice i ,, svetice koju okolina uzdiže na pijedestal”.

Alkoholizam je moguće izlečiti. Pomoću tradicionalnog medicinskog modela (farmakoterapija i individualni tretmani) izleći se 15-25% alkoholičara, a u kolektivnoj terapiji 75%.

Ukoliko ste prepoznali sebe ili nekog svog bližnjeg u predhodnim redovima, znači da je vreme da se obratite za stručnu pomoć.
Tim psihijatara, psihoterapeuta i psihologa, neurofiziologa – EEGPsiho centra MM u Nišu, pomoćiće vam da se izborite sa svakom vrstom zavisnosti!