Uzimam telefon čim otvorim oči, a ne puštam ga iz ruke ni dok se mazim s decom ili sam s njima na treningu. Osećam strašnu krivicu – kaže čitateljka.
Majka dvoje dece priznala je da ne može da posveti više od deset minuta sinu dok on piše domaći zadatak. Pogled joj počne lutati. Ostavlja svog devetogodišnjaka i poseže za mobilnim telefonom, proverava pristigle poruke, piše Daily Mail.
Kate iz Cranfielda u Engleskoj razvila je zavisnost od mobilnog telefona.
„Kada sam s njima, na telefonu sam gotovo celo vreme. Osećam strašnu krivicu, ali ne mogu da pomognem sebi“, kaže Kate, koja ima i ćerkicu.
Ćerka ujutro prvo dođe kod nas u krevet jer želi da se malo pomazi, ali ja sam prezauzeta jer već pregledam po telefonu da li mi je šta promaklo preko noći. Čak i kada rade domaće zadatke ne mogu da skinem pogled sa mobilnog.
Verovatno nije ni jednom odgledala celi trening plivanja svoje dece. Kada završi s plivanjem ćerkica je pita kakva je bila, pa joj laže da je fantastična iako zapravo nema pojma.
I sin ima stalno pognutu glavu
Dok njena mlađa ćerka zahteva pažnju, stariji sin se drugačije nosi sa situacijom. „Prestao je da razgovara sa mnom. I on ima stalno pognutu glavu jer igra igrice na telefonu ili tabletu. Video je to od mene. Mislim da nam to narušava odnos“, rekla je Kate.
Istraživanje putem softvera Dscout pokazuje da prosečna osoba prstima pređe, tipka ili klikne po svom ekranu oko 2617 puta na dan. To je oko milion puta godišnje. Na mobilnom potroše 2,42 sata svog života svakog dana.
Najveći ZAvisnici dodiruju svoj telefon 5427 puta na dan, što bi bilo oko 3,75 sati.
Dr. Aric Sigman, psiholog koja je specijalizovana za dečje zdravlje i obrazovanje, slaže se da navike roditelja mogu negativno uticati na decu. „Kada dete vidi da njegov roditelj stalno bulji u telefon i dete će tu aktivnost ceniti više od ostalih interakcija“, rekao je psiholog.
Manjak komunikacije licem u lice, zbog gledanja u mobilne telefone, može kasnije negativno uticati na dete, uzrokujući probleme u kasnijoj dobi.
„Ako roditelj ima više kontakta s ekranom, nego oči u oči s detetom, dete dobija poruku da je mobilni telefon važniji od njega. Na kraju će to uticati na vezu između roditelja i deteta“, objašnjava Sigman.