Kako da se izborite sa klimaksom?

Ljudski organizam vrši konstantno proces reprodukcije, međutim kod žena je taj proces vremenski ograničen, jer organizam prirodno stari. Tada žena dolazi u period menopauze, odnosno klimaksa.

0
1358
Klimaks

Klimaks pripada grupi medicinskih pojmova, a vezuje se za proces reprodukcije kod osoba ženskog pola.

Naime, ljudski organizam vrši konstantno proces reprodukcije, međutim kod žena je taj proces vremenski ograničen, jer organizam prirodno stari. Tada žena dolazi u period menopauze, odnosno klimaksa.

Menopauza je normalan deo starenja koji se obično dešava između 45 i 55 godine. Veštačka menopauza je gubitak menstrualnih ciklusa usled operativnog zahvata kojim se uklanjaju jajnici ili materica.

Svaka zena  ga doživljava  na drugačiji način.Čarobnog štapića nema, ali zato svaka žena može da uradi nešto za sebe kako bi lakše se suočila sa novonastalom situacijom.

Menopauza se ne smatra bolešću, već periodom u životu  žene .

Najčešći simptomi:

Nepravilnost menstrualnog cikusa

Jedan je od prvih znakova promene se odrazi na menstruacioni ciklus i može se manifestovati kao izrazito česti (kraće od 20 dana razmak) ili retki ciklusi. Česta su i produžena obilna krvarenja ili nejednak intenzitet i dužina trajanja krvarenja.To su najčešće disfunkcionalna krvarenja, nastala zbog izostajanja ovulacije, ali ponekad može uzrok biti organski, najčeće miomi ili poremećaj funkcije štitne žlezde, a ređe zloćudne bolesti genitalnog trakta.

Pojava  valunga

Svaka žena mora da nauči da se nosi sa valunzima, jer mogu biti jako neprijatni, naročito tokom radnog vremena. Javljaju se u vidu – naglih talasa vrućine, znojenja, naglih promena raspoloženja i pojave simptoma koji liče na depresiju. Valunzi umeju da dekoncentrišu tokom rada, utiču na koncentraciju i stvaraju nelagodnost.

Klimaks Mogu se manifestovati tokom čitavog dana, češće noću. Čak 45% žena u ranoj postmenopauzi se svaku drugu noć budi, zbog talasa vrućine i znojenja. Dve trećine ih navodi da su zbog toga hronično neispavane..

Zanimljivo  istraživanje  u Americi, sprovedeno na čak 60.000 žena tokom 10 godina, pokazalo je kako su žene koje su iskusile valunge tokom perimenopauze i menopause, manje sklone oboljenju od srčanih i kardiovaskularnih bolesti.

Trajanje valunga je teško odrediti, jer je reč o individualnom trajanju. Kod nekih osoba, valunzi mogu trajati vrlo kratko i ubrzo prestati u potpunosti.

Promene  raspoloženja

Za ovaj period karakteristične su i promene raspoloženje bez vidljivog spoljašnjeg uzroka, povećanje nervoze, razdražljivosti potištenost, neraspoloženje, strepnja, napetost, gubitak interesovanja za inače omiljene aktivnosti, otežana koncentracija, osećaj krivice, osećaj manje vrednosti, ranjivost, plačljivost. Njihovom intenzitezu  pridonose i poremećaji  sna. Povećana je i učestalost javljanja depresivnog  poremećaja. Razdražljivo i blaga depresija uzrokovani su promenom hormona i sastavni su deo menopause. Osećaj umora tokom menopauze izraženiji je nego inače.

Problemi sa spavanjem

Prirodno je da se s godinama menjaju i navike spavanja – što ste stariji, potrebno vam je sve manje sna. Uglavnom su to ranojutarnja buđenja ili otežano uspavljivanje sa posledičnim nedovoljnim kvalitetom sna i dnevnim umorom. Iznenadan i intenzivan osjećaj topline, crvenilo, nepravilan rad srca, te glavobolja kobni su neprijatelji sna u menopauzi. Poremećaji spavanja (nesanica) javlja se u oko 75% slučajeva.

Pojava depresije

Razvoju depresije u većoj meri doprinose konflikti i nerešeni emocionalni problemi (naravno, ukoliko žena ni ranije tokom života nije imala probleme sa raspoloženjem). Period života kada većina žena ulazi u menopauzu prate brojni psihološki izazovi: ulazimo u drugu polovinu života, opada nam energija i moramo da se suočimo sa činjenicom da neke stvari u životu nikada nećemo ostvariti…

Klimaks To je i period života kada naši roditelji postaju stari,nemoćni ili ih gubimo, deca se porasla,osamostaljuju se i nismo im više potrebni kao nekada, partneri nam stare, ni fizičke bolesti nisu izuzetak. Veoma često se javljaju razni psihički problem i pojava depresije u oko 50­-60% žena.

Lupanje srca

Promena nivoa hormona utiče i na rad srca. Neposredno pre ili čim počne menopauza mogu da se osete neke neprijatnosti, kao što su naglo i ubrzano lupanje srca, kao da ćete svakog časa ostati bez daha.

Problemi sa seksom

Gubi se prirodna vlažnost vagine, što može da se reši češćom upotrebom lubrikanata. I želja za seksom polako nestaje, a žena gubi interesovanje. Menja se odnos prema partneru, ponekad se javlja čak i gađenje, što je takođe uzrokovano hormonskim promenama u organizmu. Žene koje su imale zadovoljavajuće seksualno funkcionisanje najčešće će ga imati imati i tokom perimenopauze i kasnije.

Pojava osteoporoze

To je bolest koju odlikuje drastično smanjenje kalcijuma i koštanog tkiva. Bolest nastaje kao posledica promena u kostima, a najčešće se dijagnostikuje ženama u zrelijim godinama, tačnije u menopauzi, kada se osteoporoza najčeše i javlja. Kosti tokom osteoporoze postaju poroznije, krhke i lako se lome i pri najmanjim povredama

Promena kvaliteta kože

Promene kože i kose u vidu smanjivanja debljine, elastičnosti i vlažnosti kože, perutanje kože, stvaranje bora. Kosa postaje suva, lomljiva tanka i kod većine zena se proređuje. Gubi se genitalna dlakavost, a nokti postaju tanki i lomljivi.

Opadanje kose

Žene često navode opadanje kose kao jedan od prvih vidljivih znakova menopauze. Ovaj neprijatni predznak menopauze rezultat je neravnoteže hormona. Estrogen i progesteron utiču na brži rast kose i duži period  trajanja dlake. U menopauzi nedostatak tih hormona opada zbog čega kosa raste sporije i postaje sve tanja.

Kako lakše  prevazići klimaks?

Razumevanje članova porodice jedan je od najboljih „lekova“ za sve simptome, jer je ženi u tim trenucima najpotrebnija ljubav i podrška.

Hranite se zdravo, jer zdrava ishrana može da eliminiše mnoge tegobe u menopauzi.

Budite fizički aktivni  kako bi vam i telo i duh bili zdravi. Nađite vreme samo za sebe,negujte se, redovno posećujte frizera i idite na kozmetičke tretmane.

Klimaks Redovno održavanje higijene (umivanje, kupanje, tuširanje…) i pravilno odevanje mogu znatno smanjiti uticaj neprijatnih simptoma menopauze.
Jedna od važnih stvari je da se žena „ne zapusti i ne zakopa u kućne poslove“, već da se ulepšava, neguje (oblačenje, šminkanje, redovna poseta frizeru, kozmetički tretmani, depilacija…). Treba odvojiti vreme za sebe, za kupovinu i šetnju…

Alkohol i duvan su neprijatelji koji višestruko deluju na ženu u tim godinama. Preporučuje se jedna manja čaša crnog vina dnevno kao lek.

Ne zanemarujte umne aktivnosti, ne dozvolite da vam mozak postane lenj. Čitajte knjige, novine,gledajte TV, idite u pozorište, rešavajte ukrštenice, sudoku, kviz.

Za prevzilaženje usamljenosti i depresije koja je čest pratilac klimaksa preporučuje se druženje i putovanja sa vršnjacima.

Klimaks je nešto što očekuje svaku ženu, i nikako se ne može sprečiti, ali se njegove posledice mogu i te kako ublažiti.

Ako  imate veoma izražene neprijatne simptome klimaksa na tržištu postoji dosta prirodnih preparata koji mogu ublažiti tegobe. Najbolje je da koristite  prirodnu terapiju kako bi  se uspostavila ravnoteža  organizma. Ukoliko su neprijatni simptomi menopauze veoma izraženi, treba se konsultovati sa lekarom radi jače terapije. Redovna terapija protiv postojećih hroničnih bolesti se podrazumeva, jer tako smanjujemo njihove negativne uticaje na ionako otežan način života žene.

Ako se pojave intenzivna, dugotrajna osećanja bezrazložne tuge, gubitka energije i poremećaj sna i apetita koji dugo traju i pogoršavaju se, tada treba razmišljati o psihološkoj pomoći. Ne treba dozvoliti sebi da predrasude budu prepreka da se kvalitetnije i zdravije živi i sa hormonskom „burom” u telu.

Ličnim pozitivnim stavom, samopuzdanjem, shvatanjem da to nije bolest i nije kraj života, već jedan period u životu u kome se može uživati sa unučićima, ići na odmor, družiti se, putovati i biti opušteni.

Tim psihijatrijske ordinacije PSIHO CENTAR MM Niš, koga čine eminentni stručnjaci: psihijatripsihoterapeutipsiholozilogopedidefektolozi i dečiji neurologEEG, se trude da pruže najbolju uslugu našim klijentima.

Ukoliko imate problem javite se na vreme Psiho centaru MM u Nišu!