Izbeljivanje zuba bez živca je kompleksni proces koji se vrši isključivo u stomatološkoj ordinaciji.
Svaki zub je izgrađen iz 3 sloja. Na površini se nalazi zubna gleđ, a ispod nje je dentin, koji daje boju zubu. Nakon čvrstih omotača dolazi uska šupljina koju ispunjava zubna pulpa, kao i krvni sudovi koji taj zub ishranjuju.
Međutim, u pojedinim situacijama je neophodno vađenje zubne pulpe, tj. živca. Obično je to karijes koji se proširio duboko u unutrašnjost, tako da klasična terapija nije delotvorna. Parodontopatija je, takođe, čest uzročnik vađenja živca. Mada se on ponekad vrši i kod zuba koji je napukao ili slomljen.
Zub bez živca se naziva avitalan (mrtav). S obzirom da u njemu više nema protoka krvi vremenom počinje da menja boju, što može da dovede do drastične razlike u odnosu na druge zube. Srećom, postoji rešenje za ovaj problem, a to je izbeljivanje zuba bez živca.
Kako se vrši beljenje zuba kojima je izvađen živac?
Izbeljivanje zuba bez živca se razlikuje od standarne procedure beljenja. Pre svega u pristupu koje se zasniva na metodi izbeljivanja „iznutra prema van“. Naime, Walking Bleach procedura je specijalno razvijena za beljenje avitalnih zuba.
Da bi se ona izvela najpre se vrši snimanje zuba. Na osnovu snimka utvrđuje se stanje zuba, odnosno da li je potrebno ponovno lečenje. Zatim se pristupa skidanju dela plombe. Kroz stvoreni otvor ubacuje se gel koji sadrži 30 do 35 odsto vodonik peroksida ili 35 do 100 odsto karbamid peroksida. Tako adaptiran izbeljivač ostaje u zubu 7 dana.
Zbog visoke koncentracije izbeljivača postupak se vrši isključivo u stomatološkoj ordinaciji i uz obaveznu zaštitu desni.
Za razliku od standardnog beljenja gde novu boju možete odmah videti, kod izbeljivanja zuba bez živca prve promene se mogu uočiti nakon nekoliko sati. Ipak, za kranje rezultate potrebno je vreme i više poseta stomatologu.
Da li je moguće vratiti staru boju zuba?
U najvećem broju slučajeva izbeljivanje zuba bez živca omogućava vraćanje starog sjaja. Što znači da se čitav postupak ubacivanja gela ponavlja dok se ne postigne željene belina. Tek kada se ostvari maksimalni efekat zub se zatvara plombom.
Izbeljivanje zuba bez živca je potpuno bezbolno i bez ikakvih kontraindikacija. Može se primenjivati na svim pacijentima koji imaju mrtve zube. Tretman jedino nije preporučljiv trudnicama, dojiljama, kao i osobama koje su alergične na neki od sastojaka izbeljivača. Ne može se vršiti ni ako postoji upala desni.
Održavanje zuba nakon beljenja
U naredna 2 dana posle izbeljivanja potrebno je voditi računa o ishrani. Treba unositi samo bele namirnice, a izbegavati obojene kako bi se sprečila ponovna pigmentacija zuba. Zbog toga se savetuje da iz jelovnika izbacite crveno meso, pomorandže, šljive, maline, jagode, borovnice, slatkiše, kafu, čaj, voćne sokove.
Održavanje oralne higijene se podrazumeva. Pri čemu je poželjno da kombinujete klasičnu pastu za zube sa pastom za izbeljivanje. Bez obzira što ona ne može da vam izbeli zube, pomoći će vam u održavanju postignutih rezultata profesionalnog beljenja.