Crni dijamanti imaju jedinstvenu, misterioznu lepotu. Svojom autentičnošću, oni mogu dati dramatičan pečat vereničkom prstenu, minđušama, ogrlici i mnogim drugim vrstama dijamantskog nakita.
Osim toga što su jedinstveni, crni dijamanti imaju i mnoge druge posebne karakteristike. Od formiranja u zemlji do načina čišćenja.
Ukoliko vas zanima po čemu se crni dijamant razlikuje od drugih dijamanata na pravom ste mestu? U daljem tekstu ćemo vam otkriti šta je to što ih čini tako jedinstvenim u svetu dijamanata.
Šta su zapravo crni dijamanti?
Crni dijamanti su dijamanti u boji, u tu grupu spadaju još i ružičasti, plavi i žuti dijamanti.
Kada se dijamanti formiraju prirodno u zemlji tokom miliona godina, ponekad su izloženi pojedinim elementima ili mineralima koji menjaju njihovu boju. Na primer, kada je dijamant izložen boru tokom njegovog formiranja, on postaje plav.
Dijamant može postići crnu boju ako ima velike količine crnih mineralnih inkluzija, poput grafita, pirita ili hematita. U zavisnosti od koncentracije mineralnih dodataka boja crnog dijamanta može varirati od braon i tamnozelene, pa sve do sive ili crne.
Šta crne dijamante čini tako jedinstvenim?
Vizuelno, crni dijamanti su veoma jedinstveni i to ne samo zbog njihove boje. Beli dijamanti i drugo drago kamenje u boji su prozirni. Međutim, crni dijamanti su obično potpuno neprozirni. Umesto scintilacije, ovo crno kamenje ima zadivljujući, poseban odsjaj.
Budući da imaju prepoznatljive kvalitete, crni dijamanti se ne mogu klasifikovati pomoću 4C: čistoća (clarity), boja (colour), rez (cut) i težina (carat).
Pošto se ne mogu klasifikovati na skali bezbojnih dijamanata, oni dobijaju samo klasifikaciju boje: Fanci black i ocenu da li je dijamant prirodan ili ne.
Crni dijamanti su crni jer imaju brojne inkluzije, što ih čini sklonijim pucanju. Zbog toga je veoma važno kako ga čistite. Ako svoj nakit čistite kod kuće, učinite to nežno, samo sapunom i vodom. Znajte da nikada ne biste trebali koristiti parne čistače ili ultrazvučne čistače nakita za čišćenje ove vrste nakita. Ova sredstva su previše gruba i lako im mogu naneti oštećenja.
Retkost i pristupačnost crnih dijamanata
Kao i druge vrste dijamanata u boji, crni dijamanti su izuzetno retki. Mnogo su ređi od običnih dijamanata, ali su za iznenađenje dosta pristupačniji što se cene tiče.
Pitate se zašto su crni dijamanti pristupačniji od bezbojnih dijamanata? To je jednostavno samo pitanje potražnje. Budući da su bezbojni dijamanti u većoj potražnji, rudari i draguljari ih naplaćuju više.
Da li su crni dijamanti zapravo pravi dijamanti?
Odgovor je da! Crni dijamanti su pravi dijamanti samo crne boje. Napravljeni su od ugljenika, baš kao i bezbojni dijamanti, i sadrže mineralne inkluzije koje ih čine crnim. Najčešće, crni dijamanti sadrže u sebi dosta grafita i to im daje jedinstvenu boju.
Da li crni dijamanti imaju posebnu simboliku?
Crni dijamanti imaju istu simboliku kao i drugi dijamanti, ali imaju i jedinstveno značenje. Kao i beli dijamanti, smatra se da crni dijamanti simbolizuju čistotu, ljubav, vernost i večnost. Takođe se smatra da su simbol moći, harizme, sigurnosti i strasti.
Verenički prsten od crnog dijamanta?
Vereničko prstenje od crnog dijamanta svakako je ređi izbor, ali su poslednjih godina postali sve popularniji. Biraju ih odvažni, koji žele da se razlikuju od drugih.
Najpoznatiji crni dijamanti
Najpoznatiji crni dijamanti su Black Orlov od 67.5 karata, za koji se smatra da je proklet.
Prema legendi, Crni Orlov (takođe nadimak Oko Brahme), postao je proklet kada je monah ukrao dijamant sa statue hinduističkog boga Brahme u Pondicherry-u početkom 19. veka.
Tu je takođe i The Sergio, ogroman dijamant od 3.167 karata, Crni karbonado za koji se veruje da je došao iz svemira i Black Amsterdam Diamond, 33.74 karatni crni dijamant koji je poznat po svom izvrsno urađenom rezu u obliku kruške.
Nadamo se da je ovaj naš mali vodič za crne dijamante uspeo da vam približi barem delić jedinstvenosti ovog kamena, ukoliko razmišljate o hrabrom poduhvatu, da baš on krasi komad nekog vašeg nakita!