Piramide u sebi kriju mnoštvo misterija. Za neke od njih ste čuli, a u narednim redovima pročitajte i upoznajte se sa najvećim tajnama egipatskih piramida, za koje možda i niste znali.
Da li ste znali da nisu sve piramide jednake? U stvari, kao i kod mnogih tipova građevina, postojale su različite faze i u izgradnji piramida.
Najranije piramide nisu šiljate strukture, već su zapravo bile ravne. Mnogi primeri se nalaze u ogromnom groblju u Sakari koji se nalazi u prestonici starog Egipta u Memfisu.
Najpoznatija piramida iz ovog perioda je Đoserovu piramidu. Izgrađena je tokom treće dinastije i dizajnirana je od strane arhitekte Imhotepa, a izgrađena je između 2630. pre nove ere i 2611. pre nove ere. Ova piramida se smatra jednom od najstarijih spomenika na svetu napravljenom od tesanog zida i upravo ona nije šiljasta. Ona je zapravo stepenasta gde je Imhotep imao mastabe (egipatske grobnice), koje su bile naslagane jedna na drugu. Ova tipologija se nalazi u mnogim kulturama od hrama Borobudur u Indoneziji do piramide El Kastiljo koju su izgradile Maje u Čičen Ici.
Većina piramida je izgrađena zapadno od Nila
Staroegipatska kultura puna je simbolike i sujeverja i značajno su uticale na donošenje odluka njihovih vladara. Stoga ne treba da čudi da je čak i lokacija drevnih piramida bila vođena mitologijom.
Većina njih je izgrađena na zapadnoj obali Nila, i to iz jednog posebnog razloga. Pošto su piramide bile poslednja počivališta faraona, logično je da bi trebalo da borave tamo gde njihove duše mogu da započnu svoje putovanje u zagrobni život.
Za stare Egipćane, zagrobni život i sunce bili su usko povezani. Oziris, egipatski bog blisko povezan sa zagrobnim životom, predstavljao je snagu novog života. Zahvaljujući ovoj asocijaciji, zalazeće sunce je postalo simbol smrti, a sunce svake noći „umire” na zapadu. Duše faraona su trebale da se povežu sa suncem na zalasku pre nego što ujutru ponovo izađe, što je predstavljalo simbol večnog života.
Postavljanjem piramida zapadno od Nila, one su zapravo bile u oblasti koja je metaforički označavala smrt.
Kako su piramide zapravo sagrađene?
Jedna od najvećih misterija o egipatskim piramidama je građevinska tehnika koja se koristila za njihovo podizanje.
Neverovatan podvig Egipćana je utoliko impresivniji kada se ima u vidu da je za izgradnju Velike piramide u Gizi utrošeno preko 2 miliona blokova krečnjaka i granita. Svaki komad zida bio je težak oko 2,5 tone (2,3 metričke tone).
Verovatno se pitate kako su ovi džinovski blokovi pomereni? Nažalost, Egipćani nisu ostavili pisane zapise, a mnoge teorije o kojima smo slušali su predložene promenama i zato ih ne možemo smatrati 100% sigurnim.
Zidna slika koja datira iz 1900. pre nove ere prikazuje povorku muškaraca koji vuku veliku statuu na sankama dok jedna osoba stoji ispred i sipa vodu preko peska. Iako se prvobitno mislilo da je taj gest bio čisto ceremonijalni, postoje naučni dokazi da je ova slika zapravo ključ za otkrivanje misterije kako su pomerali svu tu težinu.
Istraživači su zatim eksperimentisali povlačeći velike količine tereta na sankama preko peska i otkrili da je posao bio znatno lakši kada su dodali pravu količinu vode. Vlažnost peska je u velikoj meri smanjila trenje do čak 50%, što ga čini mnogo pogodnijim za nošenje velikih količina tereta.
Egipćani su koristili svoja znanja iz astronomije prilikom građenja piramida
Prema britanskom egiptologu, zvezde su bile te koje su određivale kako će piramide biti poređane. Kejt Spens sa Univerziteta Kembridž objavila je istraživanje 2000. godine koje pokazuje kako su Veliki i Mali medved korišćeni za poravnanje piramida u pravcu sever-jug. Njihova merenja su bila toliko tačna da imaju samo marginu grešaka do 0,05 stepeni.
Piramide nisu gradili robovi!
Dugo držana teorija da su piramide izgradili robovi možda zapravo nije tačna.
Grčki istoričar Herodot je svojim pisanjem pomogao u širenju ideje da su robovi izgradili piramide. Taj koncept možda i nije istinit. Naime, devedesetih godina prošlog veka otkriveni su grobovi graditelja piramida. Egiptolozi su sasvim sigurni da piramide nisu gradili robovi, već graditelji koji su dolazili iz porodica sa nižim prihodima. Njihovo sahranjivanje u grobnici pokazuje da je njihova uloga u izgradnji piramida bila čast, koja svakako nije mogla biti poverena robovima.
Piramida u Gizi pokazuje vreme!
Velika piramida u Gizi nije samo najpoznatija egipatska piramida, ona je i jedino od sedam svetskih čuda drevnog sveta, koje još uvek postoji.
Velika piramida je impresivna iz više razloga, ali jedna od najzanimljivijih karakteristika ovog proslavljenog spomenika je da može da pokaže i vreme.
Struktura piramide zapravo deluje kao ogroman sunčani sat, a njegova senka pokazuje sat padajući na tragove napravljene u kamenu. Naravno, budući da je Velika piramida, to ne može biti samo neki obični stari sunčani sat. Njegov nivo sofisticiranosti sastojao se u tome da ne samo da pokazuje vreme, već je bio u stanju da signalizira solsticije i ravnodnevice i stoga je pomogao Egipćanima da definišu solarnu godinu.
Arheolozi još uvek otkrivaju misterije piramida!
Egiptologija je veoma aktivna oblast, koja nam i dalje pruža neverovatna saznanja. Na primer, nedavno otkriće rampe stare 4.500 godina severno od Luksora daje naučnicima naznake o tome kako su stari Egipćani možda vukli zidove do velikih udaljenosti.
U blizini grobnice u Sakari, otkriće mumije mačaka i stotine drvenih statua mačaka u grobnicama, takođe pokazuje koliko još treba istražiti i otkriti o starim Egipćanima i koliko je njihova posvećenost i vera u zagrobni život bila velika.
Drnda International – pogrebno preduzeće sa tradicijom dugom više od dve decenije je uvek sa vama, pružaju vam sve vrste pogrebnih usluga, prevoz pokojnika iz svih delova sveta i dostupni su 24 časa, sedam dana u nedelji.