Šlepanje čamaca i plovila zahteva veliku obazrivost i pažnju prilikom obavljanja posla. Zato je ovaj posao najbolje prepustiti profesionalcima.
Plovidba otvorenim vodama na moru, reci ili jezeru je zaista doživljaj koji se ne može opisati. Tišina i mir, osećaj vetra u kosi i potpune slobode je nemoguće uporediti ni sa čim drugim. Sve više ljudi pribegava ovakvom vidu opuštanja, te za svoje odmore biraju uživanja na rekama ili jezerima u našoj državi.
Pre nego što spustite vaše plovilo u vodu, neophodno ga je transportovati do obale. Tada se javlja pitanje kako to učiniti. Ovaj zadatak može biti posebno komplikovan ukoliko to do sada nikada niste radili. Treba obraćati pažnju na to koja je težina plovila ili čamca, da li je šlepanje čamaca i plovila jedino pravo rešenje i kako pronaći pouzdanu šlep službu. Ovo su samo neka od pitanja koje se nameću kada vlasnici plovila požele da “uposle“ svoja plovila.
Kako biste izbegli sve moguće komplikacije, angažujte profesionalni tim koji će izvršiti šlepanje vašeg čamca ili druge vrste plovila do odabrane destinacije.
Šlepanje čamaca i plovila – Da li se razlikuje od šlepanja automobila?
Šlepanje čamaca i plovila i šlepanje automobila i vozila drumskog saobraćaja svakako imaju dodirnih tačaka, ali se po nečemu i razlikuju.
Prva i osnovna razlika između šlepanja čamca i automobila jeste razlika u ubrzanju koje vam je neophodno kada vučete čamac. Primetićete da je neophodno veće ubrzanje kada je u pitanju šlepanje čamca u odnosu na šlepanje automobila. Čak i kada je u pitanju šlepanje havarisanog automobila, razlika je primetna. Razlog za to jeste težina natovarenog čamca. Ona otežava postavljanje teške opreme za vuču, a samim tim je i razvijanje brzine otežano.
Druga razlika koja je najviše primetna jeste vreme koje je neophodno za šlepanje čamca. Vreme šlepanja čamca može biti i dvostruko duže od šlepanja automobila.
Čak i kada je ono opremljeno električnim kočnicama, zaustavljanje će trajati mnogo duže. Moraćete uzeti u obzir i vreme koje je potrebno da usporite ili zaustavite opremu na putu. To znači da je neophodno dodatno ubzanje kada izlazite u saobraćaj ili obilazite drugo vozilo. Moraćete preračunati i predvideti dodatnu udaljenost između vozila šlep službe i onog ispred vas. Osim toga, u vreme šlepanja čamaca i plovila mora se uračunati i usporavanje za skretanja, kao i zaustavljanje na semaforu ili na naplatnim rampama.
Šlepanje čamaca i plovila i njihova prethodna priprema
Pre nego što i pozovete pozdanu šlep službu koja će obaviti težak zadatak šlepanja vašeg plovnog objekta, neophodno je obaviti prethodnu pripremu.
Prvi korak jeste poznavanje težine čamca. Od ovoga će zavisiti i izbor vozila za vuču. Čamce težine oko 1500 kg može vući i veće SUV vozilo. Za druge, teže čamce neophodan je kamion za šlepanje.
Ne zaboravite – priprema plovila za šlepanje je od presudne važnosti. Stoga, iz plovila izbacite sve nepotrebne stvari. Stvari koje planirate da koristite u toku plovidbe, kao što su prsluci za spasavanje, lični pribor, jastuke za sedišta i slično neophodno je adekvatno obezbediti.
Osim toga, šlep služba će takođe izvršiti proveru vozila za vuču čamca. To se odnosi na proveru ispravnosti celokupnog vozila, guma i dodatne opreme. Svaki deo vozila mora biti potpuno ispravan, kako bi poduhvat prošao bez ikakvih problema.
Kojoj šlep službi ukazati poverenje?
Kada govorimo o šlepanju čamaca i drugih plovnih objekata, pre svega bi trebalo pronaći adekvatnu šlep službu.
Šlep služba AS 011 savršen je izbor za vas i vaše plovilo. Osim šlepanja čamaca i drugih plovila, dostupne su vam i usluge šlepanja havarisanog vozila, kao i usluge šlepanja SUV vozila i drugih vozila drumskog saobraćaja. Osim toga, šlep služba AS 011 na raspolaganju vam je i kada vam je neophodna pomoć na putu.