Mumifikacija – Interesanntne činjenice koje niste znali!

Proces mumifikacije se obično povezuje sa starim Egiptom, iako postoje brojne kulture širom sveta koje ga praktikuju. U Egiptu je proces bio važan zbog njihovog religioznog verovanja da se duša ponovo ujedinila sa telom u zagrobnom životu.

0
1115
Mumifikacija

Mumifikacija je proces kojim se mrtvi čovek ili životinja može sačuvati dugo vremena sprečavanjem njegovog raspadanja. To se može dogoditi prirodno ili se može učiniti namerno.

Proces mumifikacije se obično povezuje sa starim Egiptom, iako postoje brojne kulture širom sveta koje ga praktikuju. U Egiptu je proces bio važan zbog njihovog religioznog verovanja da se duša ponovo ujedinila sa telom u zagrobnom životu.

Razvili su složene tehnike za očuvanje svojih mrtvih koje su bile toliko efikasne da su njihove mumije sačuvane čak i nakon hiljada godina.

U ovom članku prvenstveno se bavimo tehnikom mumifikacije starih Egipćana i navodimo razloge zašto su one bile tako uspešne u očuvanju mrtvih.

Predstavljamo vam nekoliko zanimljivih činjenica o procesu mumifikacije sa fokusom na drevni Egipat.

Smrt i mumufikacija 

Stari Egipćani su čvrsto verovali u zagrobni život. Verovali su da će posle tvoje smrti njihov „ba“ (duh) napustiti  telo ali samo privremeno.

„Ba“ bi se tada povremeno vraćao ostacima tela i kako bi ovo ponovno okupljanje bilo uspešno, telo je trebalo da bude netaknuto. Ovo ponovno okupljanje je bilo početak  putovanja u zagrobni život koji je bio ispunjen brojnim izazovima.

Mumifikacija je stoga bila potrebna da bi se sačuvalo telo kako bi se ponovo ujedinilo sa duhom i započelo zagrobni život. Nije postojalo ograničenje ko je mogao biti mumificiran, ali, pošto je postupak bio skup, ono je bilo izvan mogućnosti mnogih običnih ljudi.

U početku su stari Egipćani sahranjivali svoje mrtve u sušnoj pustinji. Ovo je omogućilo vrućem, suvom pesku da dehidrira tela što je dovodilo do prirodne mumifikacije. Namerna mumifikacija postala je deo egipatske kulture još 2800. godine pre nove ere i vremenom su razvijene mnogobrojne tehnike.

Prvi korak mumifikacije bio je uklanjanje organa

Kao rezultat različitih metoda proučavanja tokom mnogo decenija, savremeni egiptolozi sada imaju tačno razumevanje o tome kako se proces mumifikacije odvijao u starom Egiptu.

Mumifikacija

Prvi korak je bio uklanjanje svih unutrašnjih organa od pokojnika jer se brzo raspadaju. Ovo je bilo izuzetno važno da se zaustavi proces razlaganja tela. Prvo, specijalni zakačeni instrumenti su ubačeni kroz nozdrve i u mozak. Odatle je mozak razbijen na sitne komade i izvučen kroz nos. Ovo je bila delikatna procedura tokom kojom je lice moglo biti unakaženo i stoga je zahtevala znatnu veštinu. Zatim je napravljen rez na stomaku, najčešće na levoj strani. Kroz njega su uklonjeni svi organi tela osim srca. Srce je ostavljeno na mestu jer se verovalo da je centar nečijih misli i osećanja. Stoga nije bilo mudro odvajati ga od tela.

Unutrešnji organi su čuvani u teglama

Rupe koje su napravljene za uklanjanje unutrašnjih organa ispunjavane su platnom. Uklonjeni unutrašnji organi su odvojeno očuvani. Želudac, jetra, pluća i creva stavljeni su u posebne tegle koje se danas nazivaju kanopi. Dizajn tegli sa kanopom se vremenom menjao. Neki imaju obične poklopce; neki prikazuju ljudske glave; neke imaju svoje korice koje prikazuju glavu Anubisa, boga smrti i balzamiranja; a na nekima su prikazana četiri sina boga Horusa, koji se ponašaju kao čuvari organa u teglama.

Tegle sa kanopom su zakopane zajedno sa mumijom. U kasnijim egipatskim dinastijama, unutrašnji organi nisu stavljani u tegle, već su tretirani, umotani i zamenjeni u telu pokojnika. Međutim, tegle sa kanopom su i dalje ostali deo rituala i sahranjivani su zajedno sa mrtvima.

Telo je neophodno osloboditi vlage 

Nakon uklanjanja unutrašnjih organa, sledeći korak je bio uklanjanje sve vlage iz tela. To se radilo tako što se telo prekrilo natronom, vrstom soli koja ima odlična svojstva sušenja. Dodatni paketi natrona su takođe stavljeni u telo.

Kada bi se telo potpuno osušilo, unutrašnji paketi su uklonjeni i natron se lagano ispirao iz tela. Ovaj proces je obično trajao oko 40 dana i rezultirao je veoma isušenim, ali prepoznatljivim ljudskim oblikom. Da bi mumija izgledala životnije, delovi tela koji su utonuli tokom procesa dehidracije bili su ispunjeni platnom i drugim materijalima. Takođe su dodavane lažne oči kako bi se poboljšao izgled mumije.

Telo se obmotavalo trakama lana 

Sledeći korak u procesu mumifikacije bilo je umotavanje. Za umotavanje mumije bilo je potrebno stotine jardi platna. Egipatski sveštenici su pažljivo omotali dugačke trake platna oko tela. Bili su toliko pedantni da su ponekad čak umotali svaki prst posebno pre nego što su omotali celu ruku ili stopalo.

Mumifikacija U nekoliko faza u procesu, telo je premazano toplom smolom pre nego što je nastavljeno umotavanje. Unutar slojeva, sveštenici su postavljali male amajlije kako bi zaštitili mrtve od zla. Takođe, molitve i magijske reči su ispisane na nekim od platnenih traka da bi se postigla ista svrha. Maska lica osobe često se stavljala između slojeva zavoja na glavi. Ovo je učinjeno da bi se identifikovala osoba u zagrobnom životu. Ceo proces mumifikacije, od vađenja unutrašnjih organa do potpunog umotavanja tela, trajao je oko 70 dana.

Mumifikacija se može desiti i prirodnim putem 

Proces mumifikacije se takođe može desiti prirodno. To se obično dešava u uslovima koji su ekstremno hladni, kao u glečerima, ili izuzetno sušni, poput onih u pustinjama ili anaerobni uslovi kojima nedostaje kiseonik, kao što su oni koji se nalaze u močvarama.

Razgradnja se ne dešava u ovim uslovima jer nisu pogodni za razvoj bakterija. Prirodna mumifikacija se takođe može desiti usled slučajnog izlaganja hemikalijama; koji opet isušuju telo i sprečavaju stvaranje bakterija.

Prirodne mumije su pronađene širom sveta. Među najpoznatijim prirodnim mumijama je Otzi. Pronašla su ga 1991. godine dva nemačka turista u planinskom lancu Otztal Alpa u severnoj Italiji. Poznata i kao Ledeni čovek, mumija je bila veoma dobro očuvana i pripada čoveku za koga se smatra da je živeo pre oko 5000 godina, između 3400. i 3100. godine pre nove ere. Otzi je najstarija poznata ljudska mumija pronađena u Evropi.

Икона Потврдила је заједницаNajstarije mumije zapravo stvorile su male ribarske zajednice poznate kao Chinchorro

Proces mumifikacije je toliko duboko povezan sa drevnom egipatskom kulturom da je reč mumija postala sinonim za nju. Međutim, taj proces su izvele različite kulture na svim kontinentima planete. Najstarije poznate mumije na svetu su zapravo stvorile male ribarske zajednice poznate kao Chinchorro.

Naseljavajući pacifičku obalnu oblast sadašnjeg severnog Čilea i južnog Perua, Činčoro je koristio drugačiju tehniku mumifikacije. Uklonili su meso mrtvih tela, osušili kosti vrelim pepelom, ponovo naneli kožu i dopunili tamo gde je potrebno kožom morskog lava ili pelikana.

Mumificiranje je praktikovalo nekoliko drugih kultura uključujući Inke i Asteke iz pretkolumbovske Amerike, narod Maori na Novom Zelandu, Guanči, koji su naseljavali Kanarska ostrva u današnjoj Španiji i narod Ibaloi na severu Filipina.

Drnda International – pogrebno preduzeće sa tradicijom dugom više od dve decenije je uvek sa vama, pružaju vam sve vrste pogrebnih usluga i dostupni su 24 časa, sedam dana u nedelji.