Kako početi sa ulaganjem u plemenite metale? Većina ljudi koji žele da započnu štednju i investiranje u zlato, a do sada se sa ovim nisu susreli, postaviće sebi ovo pitanje.
Da li vas zanima ulaganje u plemenite metale? Ako jeste, na pravom ste mestu. Decenijama su plemeniti metali prepoznati kao pravo blago i oruđe za prenošenje vrednosti. Ovo je posebno tačno kada su u pitanju metali kao što su zlato i srebro. Zbog svoje retkosti, plemeniti metali su preskupi da bi delovali kao moderne valute (iako se smatraju opšteprihvaćenim valutama), ali ulaganje u plemenite metale je veoma popularno i koristi se za zaštitu od inflacije i ekonomskih padova.
U narednim redovima otkrivamo kako početi sa ulaganjem u plemenite metale.
Kako početi sa ulaganjem u plemenite metale – Koji metali spadaju u grupu plemenitih?
Pre nego što uđemo u detalje ulaganja u zlato i druge investicione metale, moramo da započnemo ovaj vodič o „ulaganju u plemenite metale za početnike“ tako što ćemo definisati šta su tačno plemeniti metali.
Plemeniti metali su hemijski elementi iz grupe metala koji su retki u prirodi i poznati po svojim katalitičkim svojstvima i sposobnosti da olakšaju i kontrolišu brzinu hemijskih reakcija. Ovi metali su otporni na koroziju i oksidaciju, a imaju i veliku ekonomsku vrednost.
Istorijski gledano, plemeniti metali su se koristili kao sredstvo plaćanja, ali danas se više vide kao investicioni instrumenti ili sirovine za industriju. Istorija pojma „plemeniti metal“ može se pratiti do kraja 14. veka i može imati neznatno različita značenja u različitim oblastima i primenama. Pre objavljivanja Mendeljejevljevog prvog široko prihvaćenog periodnog sistema 1869. godine, Vilijam Odling je 1864. objavio tabelu u kojoj su „plemeniti metali“ rodijum, rutenijum, paladijum, platina i iridijum grupisani zajedno i bili su bliski srebru i zlatu.
Poslednje otkriveni plemeniti metal je osmijum. Ujedno, on je i najređi plemeniti metal, čija ukupna dostupna količina staje u kocku veličine jednog kvadratnog metra.
Zašto investirati u plemenite metale?
Koje su dodatne prednosti ulaganja u plemenite metale?
Pre svega, zaštita kapitala od inflacije. Ovo je posebno tačno u vreme kada centralne banke i vlade povećavaju ponudu novca kroz svoje stimulativne programe. Globalne centralne banke su u mogućnosti da kupe neviđene količine zlata. Potražnja velikih igrača, kao što su centralne banke, definitivno može imati uticaja na cenu.
Zaštita od višestrukih ekonomskih i političkih rizika kao što su ekonomski kolaps, vojni i trgovinski sukobi, prirodne katastrofe, globalna pandemija i slično omogućene su ulaganjem u plemenite metale.
Mogućnosti za kapitalnu dobit kada poraste cena plemenitih metala u koje ste uložili još jedan su razlog za investiranje u plemenite metale. Oni pružaju i mogućnosti za diversifikaciju portfolija sredstava kao što su akcije, obveznice, bankovni depoziti i slično. Sve ovo zahvaljujući inverznoj ili nepostojanju korelacije sa ovim sredstvima.
Visoka likvidnost, što znači da možete brzo i lako kupiti/prodati svoju investiciju čini plemenite metale veoma poželjnim.
Koliko novca uložiti u plemenite metale?
Već znate šta su plemeniti metali i zašto u njih treba ulagati. Sada je vreme da razmotrimo još jedno ključno pitanje. Ako želite da investirate u srebro ili zlato, na primer, koliko novca treba da potrošite?
Odgovor na ovo pitanje uglavnom zavisi od tri lična faktora:
- Lične mogućnosti,
- Lični finansijski ciljevi,
- Lična tolerancija na rizik.
Lične mogućnosti mogu biti veoma individualne za različite investitore i, stoga, nije moguće odrediti tačan iznos za svakoga za početak. U isto vreme, počnite da identifikujete svoje finansijske ciljeve. Šta će vam trebati u budućnosti? Možda ćete želeti da kupite kuću ili automobil, finansirate školovanje svog deteta, planirate odmor u inostranstvu, započnete ili razvijete posao ili novi poduhvat, ili jednostavno imate dovoljno novca kada odete u penziju. Odgovori na ova pitanja će vam dati predstavu o vašim finansijskim ciljevima. Sledeći aspekt koji treba da uzmete u obzir je vaša tolerancija na rizik ili vaša sposobnost da rizikujete. To zavisi od faktora kao što su tekući prihodi, štednja, rashodi, finansijske obaveze i adekvatno finansijsko pokriće za život i zdravlje.
Međutim, stručnjaci su saglasni da je za početak investiranja u plemenite metale dovoljno da odvojite oko 40% slobodnog kapitala kojeg u datom trenutku imate na raspolaganju.
Za više informacija o ulaganju u plemenite metale, kompanija Insignitus GOLD stoji vam na raspolaganju.