Stek je odrezak mesa koji se reže na mišićna vlakna, a ponekad može uključivati i kost. Najčešće se vezuje za goveđe meso, mada postoji i svinjski i riblji stek, kao i odresci od mlevenog mesa.
Vrste steka
Stek se, uglavnom, izrađuje od mesa koje se nalazi u predelu tela gde se rebra susreću sa kičmom. Ipak, i tu postoje izvesne nijanse u sečenju te se dobija bogat izbor mesa za spremanje raznovrsnih jela.
Rib-eye stek je čisto mišićni deo rebara, oslobođen od kosti što mu daje izrazitu mekoću. Sočan ukus je prepoznatljiv za ovu vrstu, te se tokom pripreme oslobađaju sve arome zahvaljujući izrazitoj mramoriranosti. Rib-eye stek se vrlo lako sprema, a preporučljivo je da se ispeče na medium rare varijantu ili jače. Ukoliko nije dovoljno pečen može biti veoma mastan.
T-bone stek je jedno od najčešćih jela koje ljudi poručuju za ručak u restoranu. Naziv je dobio po izgledu, odnosno kosti u sredini koja i podseća na slovo T. Sa jedne strane nalazi se biftek, a sa druge je ramsteak. Spada u stek srednje masnoće i mramoriranosti, što mu omogućava ravnomernu pripremu. Karakteriše ga slatkast, a intenzivan ukus koji se dobija zrenjem sa kosti. Ovakvu aromu zadržava i prilikom pripreme.
Porterhouse stek je sličan T-bone komadu. Da bi se kombinacija bifteka i ramsteaka okarakterisala kao porterhouse stek mora da sadrži najmanje 45 odsto bifteka debljine od 3,5 cm. Veoma je osetljiv za pripremu jer ne sme da se prepeče. Idealna opcija je medium rare, jer će u protivnom postati previše tvrd.
Skirt steak je masniji i tvrđi odrezak sa donjeg dela trbuha. Da bi se dobio ukusni komad veoma je bitna dobra marinada kao i spremanje do medium rare zapečenosti.
Flat iron stek je mramoriran komad sa leđnog dela. Veoma je pogodan za spremanje na roštilju.
Sirloin steak je odličnog ukusa, pa mariniranje nije potrebno. Dovoljno je malo soli i pečenje do nivoa zapečenosti medim ili medium rare.
Stek je kraljevski komad mesa
Specijaliteti od mesa predstavljaju pravi izazov kuvarima. Među njima dominira stek, kao delikatni komad koji zahteva posebnu pažnju. Zbog toga su iskustvo i veština kuvara osnov za njegovu pripremu kako bi u čarobnom ukusu uživali pravi gastronomi.
Upravo ovaj komad mesa izdvaja restoran Grill Pub od ostalih lokala, jer on ne “trpi” greške u pečenju.
Iskusni kuvari ističu da je veoma bitno da odleži 21 dan na temperaturi od 0 do 4 stepeni Celzijusovih. Na taj način se stabiliziraju mesne belančevine te je meso puno mekanije i ukusnije. Upravo ovu karakteristiku u pripremi naglašava restoran Grill Pub u svom meniju.
Kako ga najlakše pripremiti ?
Stek se najčešće sprema na roštilju u restoranima, dok u kućnim uslovima može da se koristi i gril tiganj.
Da bi ovi specijaliteti sa roštilja bili savršeni nikako meso nemojte da odmah po izvlačenju iz frižidera stavite na roštilj. Već, ga pustite da odstoji na sobnoj temperaturi. Zatim posolite sa obe strane i stavite na roštilj.
Tokom pečenja možete uz pomoć grančice ruzmarina umočene u maslinovo ulje premazati površinu mesa. Time se karameliziraju belančevine i dobija lepu smeđu boju. Pre posluživanja obavezno pustite meso da odstoji par minuta kako bi se postigao savršen balans svih sokova.
Ukoliko želite da probate ovaj vrhunski komad mesa posetite restoran na Novom Beogradu Grill Pub!